Google Duplex Artık Kendisini Tanıtacak

Google’ın yeni yapay zeka teknolojisi Duplex, artık insanlara kendisini düzgün bir biçimde tanıtacak. Bu karar gelen eleştirilerin hemen arkasından açıklandı.

Bu hafta teknoloji dünyasında yine büyük bir hareketlilik var. Hareketliliğin kıvılcım noktası ise Google’ın Duplex hamlesi oldu. Yeni bir yapay zeka olan Duplex’in demosu bazı tartışmalara neden oldu.

Randevuları oluşturabilmek için insan sesini taklit eden yapay zeka hakkında gelen çok sayıda eleştiriden sonra Google, artık Duplex sisteminin kendisini tanıtacağını ifade etti. Çünkü Duplex mevcut haliyle normal bir insandan ayırt edilemiyor. Bu da kişinin robotla mı yoksa gerçekten bir insanla mı konuştuğunu ayırt edememesine neden oluyor. Duplex hakkında ortaya konulan ilgi ve alakadan memnun olan Google, Duplex’in şu an sadece deneme aşamasında olduğunu, henüz geliştirilmeye devam ettiğini ifade etti.

Duplex, geçtiğimiz günlerde Google CEO’su Sundar Pichai tarafından I/O 2018 etkinliğinde resmen açıklanmıştı.  WaveNet ses üretim teknolojisi aracılığıyla nasıl en doğal şekilde iletişim kurabileceğinin yolları aranmış, Google Asistan’ın taklit becerisi test edilmişti. Duplex, insanların kullandığı neredeyse her kalıbı kolayca taklit edebilen bir yapay zeka oldu. Bu da elbette bazı eleştirilere sebebiyet verdi. Fakat durum şu an Google’ın kontrolünde gözüküyor.

İlerleyen süreçte Duplex insanlığın günlük hayatta sıklıkla kullandığı bir teknoloji olabilir. Gelişmeleri takip etmeyi sürdüreceğiz.