Gmail Hesabı İçin Mirasçı Bırakma Yöntemi

Gmail kullanıcıları öldükten sonra hesaplarına ne oluyor? Hesaplarının silinmemesi adına ne yapmaları gerekiyor? Yeni yazımızda bu hususlardan bahsedeceğiz.

Günümüzde hemen hemen herkesin mail hesabı bulunuyor. Peki kişi öldükten sonra mail hesabına ne olduğunu düşündünüz mü? Çoğu kişi kendisi öldükten sonra dijital varlıklarının ne olacağını umursamıyor ancak bu durum ilerleyen yıllarda değişecek. Çünkü Gmail hesaplarında banka bilgileri, özel yazışmalar ve hatta ticaret yazışmaları gibi önemli durumlar bulunabiliyor. Hatta kripto para varlıklarına bu mail adresleri ile kayıt olunuyor. Bu nedenle kişilerin ölmeden önce hesaplarını bir tanıdığına devretmesi, bunun için de mirasçı olarak sisteme kaydetmesi gerekmektedir.

Google eskiden 9 ay boyunca hiç oturum açmayan Gmail hesaplarını otomatik olarak silmekteydi ancak bu yaz alınan karar ile hesabın kendisi yerine etkin olmayan Gmail hesaplarının içeriğini siliyor. Son duruma göre 24 ay boyunca giriş yapılmamış olan Gmail hesabının etkin olmadığı kabul edildiğinde Gmail hesabına ait olan tüm dosyalar , mailler ve resimler siliniyor.

Kullanıcı dilerse Gmail hesabını bir başkasına miras bırakabiliyor. Bu hususta myaccount.google.com adresinden işlem yapması gerekiyor. Söz konusu adrese girerek Google hesap ayarlarını açın ve oradan Veriler ve Gizlilik bölümüne geçin. Ardından aşağıya kaydırıp Dijital Mirasınız İçin Bir Plan Yapın seçeneğinin üzerine tıklayın ve Etkin Olmayan Hesap Yöneticisini seçin. Bu hususta Gmail hesabı olması gerekmeyen , mirasçınızın herhangi bir mail adresini eklemelisiniz. Sonrasında Google hesabınıza söz konusu mail adresinin ne kadar süreliğine erişmesine izin verdiğinizi seçiniz. Sonrasında isteğinize bağlı olarak bir kişisel mesaj belirleyiniz.

Eğer dilerseniz hesabınızın öldükten sonra silinmesini de sağlayabilirsiniz. Yapacağınız seçime göre 3 ay veya 18 ay kadar hesap aktif olmadığında hesabınızın tamamı silinir. 

Cevap bırakın