Tek Adsense Hesabı Birden Fazla Sitede Kullanılabiliyor Mu?

Adsense konusunda acemi olan webmasterlar için tek adsense hesabının birden fazla sitede kullanılıp kullanılamadığını, kullanılıyorsa nasıl kullanıldığını detaylarıyla anlatıyoruz.

Google Adsense platformuna dahil olmak istiyorsanız siteniz veya YouTube kanalınızı kabul ettirdikten sonra farklı hizmetler de ekleyebilrsiniz. Yani mesela hem siteniz hem YouTube kanalınız için ayrı ayrı Adsense hesabı açmanız gerekmez. Aynı şekilde birden fazla siteniz için birden fazla Adsense hesabı açmanız da gerekmez. Zaten bunları denediğinizde başvurularınızdan biri kabul edilip diğeri kabul edilmeyecektir çünkü verdiğiniz ad soyad, adres gibi bilgiler yine aynı olacaktır. Haliyle Google yetkilileri bir kişiye birden fazla Adsense hesabı açması için izin vermemektedir. Bunun üstesinden gelen webmasterlar da vardır ancak benim tavsiye ettiğim bir yöntem değildir. Zaten işinizi düzgün yaptığınız sürece banlanma gibi bir sorununuz olacağını sanmıyorum.

Tek hesaba birden fazla internet sitesi eklemek ise çok kolaydır. Google, bir kez hizmetinizi onayladığınızda diğer hizmetlerinizi sunarken size doğrudan onay verecektir. Yani özel olarak doğrulama yapmanız gerekmez. Kodlarınızı istediğiniz internet sitenize yerleştirebilirsiniz.

Sadece aşağıdaki site ekleme işlemini yapmanız yeterlidir:

Site ekleme işlemi için ilk olarak Adsense panelimizi açıyoruz ve sol menüden Sitelerim yazısına tıklıyoruz. Ardından site adresimizi yazıp kaydet butonu ile kaydediyoruz. İşlemimiz bu kadar basit.

Her site için farklı reklam birimi oluşturun

Öte yandan şu uyarıyı da yapayım: Tek hesapta birden fazla siteyi kullanın ama tüm sitelerde aynı reklam kodunu kullanmayın. Bu hem reklam kategorileri açısından hem de tıklamaları doğru analiz edebilmeniz açısından önemlidir.

Bu arada kodları yeni bir sitenize eklediğinizde bir süre görünmemesi gayet normaldir. Eğer tek sayfada haddinden fazla aynı kodu kullanırsanız yine gözükmeyecektir.

Cevap bırakın