Kendimi Şanslı Hissediyorum Butonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Teknoloji şirketlerinden Google, ana sayfasında bulunan ve kullanımı yaygın olmayan ‘Kendimi Şanslı Hisesdiyorum’ butonuna hala yer vermekte. Yeni yazımızda sizlere bu buton hakkında bilgiler vermek istedik.


Google her ne kadar inovasyoncu bir teknoloji şirketi olsada arama motorunun ana sayfasında aynı tasarım yapısını sürdürüyor ve Ara butonunun yanında her zaman Kendimi Şanslı Hissediyorum butonu bulunuyor. Bu buton aslına bakarsanız neredeyse hiç kullanılmıyor ancak Google ısrarla bu butona yer vermeye devam ediyor.

Google’ın en eski özelliklerinden biri olan Kendimi Şanslı Hissediyorum butonu çok hızlı bir şekilde arama yapmak için geliştirilmiştir ancak 2010 yılında kaldırılmıştır. Fakat daha sonra tekrar aktif hale getirilmesi kullanıcıları şaşırtmıştır. Kendimi Şanslı Hissediyorum butonunun işlevi kullanıcıyı en ideal arama sonucuna doğrudan götürerek zaman kaybından kurtarmaktır. Fakat butonun görevi Google tarafından değiştirilerek Doodle sayfasına yönlendirilmiştir.


Kendimi Şanslı Hissediyorum butonu Google kullanıcılarının sadece %1’lik çok küçük bir kısmı tarafından kullanılsada Google üzerinde günde milyonlarca arama yapıldığı göz önüne alınırsa milyonlarca kişiye reklam gösterimi yapılamadığı anlamına geliyor. Hatta bu durum Google’ın 110 milyon dolar kadar reklam zararına uğramasına neden oluyordu. Bu nedenle de Kendimi Şanslı Hissediyorum butonu geri getirilsede işlevi değiştirildi.


Artık Kendimi Şanslı Hissediyorum butonuna herhangi bir şey yazmadan tıkladığınız zaman Google sizi Doodles sayfasına yönlendiriyor. Öte yandan Google canı sıkılanlar için de ufak bir eğlence sunuyor. Google arama çubuğuna Atari Breakout yazıp Kendimi Şanslı Hissediyorum butonuna tıklarsanız Google’ın özel tuğla kırma oyununu oynayabilirsiniz. Öte yandan aynı çubuğa mentalplex yazıp Kendimi Şanslı Hissediyorum butonuna tıkladığınız zaman Google’ın 2000’li yıllardaki tasarımına geri dönmüş olacaksınız.


Cevap bırakın