Google TV ve Android TV Arasındaki Farklar

Yazımızda Google TV ve Android TV arasındaki frakların neler olduğuna yer vermekte, bu hususta bilinmesi gerekenlere değinmekteyiz.

Google tarafından akıllı TV modellerine yazılım sunulması 2010 yılında gerçekleşmiş ve söz konusu süreçten sonra akıllı televizyon terimi yaygınlaşmıştır. Google TV ilk etapta Chrome tarayıcı uzantısı olarak Android’in üzerine oluşturulmuştur.

Android TV bulunan ürünlerde dahili Chromecast yer almakta ve desteklenen uygulamalar kullanılabilmektedir. Google TV, yeni bir arayüz olarak karşımıza çıkmakta olup, ana ekranda ayrı ayrı incelenen uygulamalar, Google TV’deki yeni ana ekran arayüzü ile tek bir içerik etrafında toplanarak kullanıcılara sunulmuştur.

Google TV, esasen Android TV işletim sisteminin üzerine inşa edilmiştir ve yeni bir yazılım arayüzü sağlamaktadır. Bu yüzden Google TV ile çalışan bir televizyon, aynı zamanda Android TV işletim sistemi üzerinde çalışıyor anlamına gelir. Android TV çalıştıran bir televizyon da Google TV yapılabilir. Daha önce Google şirketi tarafından diğer Android TV’lerin 2021’den itibaren Google TV’yi alacağı doğrulanmış idi.

Google TV, akıllı ev cihazlarının direkt olarak TV ekranı aracılığıyla kontrol edilmesi için de kullanılabilmektedir.

Sonuç olarak Google TV, genel itibariyle Google’ın makine öğrenimi, Google Asistan ve pek çok fonksiyonu hususunda destek sağlamakta ve bu bağlamda daha etkileşimli ve kullanıcı odaklı bir deneyim sunmaktadır.

Cevap bırakın