Cortana Android Güncellemesi Yayınlandı

Microsoft sanal asistanıyla ilgili geliştirmelerini yapmaya devam ediyor. Microsoft’un kendi işletim sistemi olan Windows Phone için yayınlamış olduğu yeni güncellemeden hemen sonra şimdi de Cortana Android işletim sistemi için güncelleme yayınlandı. Android işletim sistemlerinde yer alan sanal asistanlar içerisinde öne çıkmak isteyen Microsoft, son güncellemesiyle beraber Android içinde Cortana’yı bambaşka bir noktaya taşıyor. Bir hayli geliştirilen yeni sanal asistanın ne gibi artıları kazandığına ve nasıl geliştirmeler aldığına daha yakından bakmak gerekiyor. Özellikle yayınlanan güncellemenin hemen arkasından tasarımsal değişikliklerinde epey bir etkili olduğunu ekleyerek yeniliklere geçelim.

Cortana Kısmen Baştan Oluşturuldu

Microsoft tarafından yayınlanan yeni sürümle beraber adeta Cortana’nın yeniden oluşturulduğunu gördük. Yeni sürümle beraber kullanıcıların sanal asistan arayüzünü daha da kolay kullanması sağlandı. Arayüz değişikliklerini yanı sıra tasarımsal olarak da sanal asistanın değiştiğini belirtelim. Tasarımsal olarak yapılan değişiklikte kullanımı kolaylaştırmak ve detaylandırmak adına alt bölümlerde düzenleme ekranlarının sunulduğunu da belirtelim.

Yani ayarlar pencereleri de değiştiriliyor. Cortana güncellemesinden sonra değişen teknik özelliklerde yok değil. Artık sesli komut sisteminde daha fazla yetenek kazanan uygulamanın, hatırlatıcılar ve notlar üzerinde de doğrudan bağlantı kurduğunu da gördük. Erişebilirlik konusunda da yeniliklerle karşımıza çıkan Cortana sanal asistanının, gezinme çubuklarının da değiştirildiğini belirtelim.

Cortana Android

Bu şekilde hem kullanım değiştiriliyor hem de kullanıcıların daha fazla özelliğe ulaşması da sağlanıyor. Yeniliklerde bunlarla sınırlı değil. Tüm bu yeniliklerin dışında ses algılama kısmında yaşanan sorunlarında giderildiğinin açıklandığını belirtelim. Kullanıcılar bu yeni güncelleme sonrasında özellikle İngilizce dilinde yaşanan sorunları artık yaşamayacakları da belirtiliyor. Arayüz düzenlemeleriyle beraber gelen tüm bu iyileştirmelerinde Cortana sanal asistanını da başka bir noktaya taşıdığını söylemek gerekiyor.

Yeni güncellemenin güncellemesi için ise tek yapılması gereken uygulama mağazasını ziyaret etmek olacaktır. Tüm dünya için güncellemenin şu an içinde yayınlanmış olduğunu belirtelim ve sanal asistan için Cortana tercihi yapan kullanıcılar için önemli bir güncelleme olduğunu da ekleyelim.

Cevap bırakın