Google’da Etkili Arama Yapabilmek İçin Püf Noktalar

Yeni yazımızda Google arama motorunda daha etkili arama yapabilmek için dikkat edilmesi gereken püf noktalar hakkında bilgiler veriyoruz.

Arama motorları arasında son derece popüler olan Google, günümüzde açık ara lider konumda ve çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Google, algoritma olarak kullanıcıların istediği sonuçlara hemen ulaşabilmesini sağlamakta ancak yine de kullanıcının nasıl etkili rama yapacağını bilmesi gerekiyor.

Özellikle bazı aramaları yaptığınız taktirde farklı bir siteye bağlanmadan gereken bilgileri öğrenebiliyorsunuz. Örneğin bir matematiksel işlem yapacaksanız hesaplama sitesine girmek yerine matematiksel işlemleri arama kutucuğuna yazdığınız zaman karşınızda Google hesap makinesi çıkıyor ve yazdığınız işlemin sonucunu otomatik olarak size iletiyor. Bu da sizin için bir zaman tasarruf anlamına geliyor.

Google’da daha etkili arama yapabilmek için kullanılabilecek fonksiyonlardan bir diğeri hava durumu olup, Google’da yaşadığınız il ile beraber hava durumu yazmanız yetiyor. Bazen il yazmadan ilçenizi de bulabilmekte olup , bunu konum takibi fonksiyonu sayesinde yapıyor. Konum takibini çok ihtiyaç duymadığınız durumlarda kapatmanızı önerdiğimizi de belirtelim.

Etkili arama hususunda çeviri hizmetini de kullanabilirsiniz. Bunun için Çeviri kelimesinin yanına çevirmek istediğiniz İngilizce kelimeyi yazıp yanına Türkçe yazınız. Örneğin “Çeviri Welcome Türkçe” yazabilirsiniz.

Google üzerinden döviz işlemi de hızlıca yapılabiliyor. Örneğin ” 50 Dolar kaç TL eder ” diye arattığınız zaman arama sorgularında direkt olarak kaç TL ettiği yazacaktır. Böylece döviz işlemlerini döviz sitelerine girmeye gerek kalmadan görüntüleyebiliyorsunuz.

Cevap bırakın