Grafik Kartının TDR Süresini Arttırma Yöntemi

Hazırladığımız yeni içeriğimizde grafik kartınızın TDR süresini nasıl artırabileceğiniz konusuna değiniyoruz. İşte ayrıntılar…

Grafik kartları bilgisayarların önemli donanımlarından olup Windows işletim sistemli bilgisayarlarda dahili veya harici olarak yer almaktadır.

Grafk kartlarında TDR YANİ Timeout Detection and Recovery, grafik kartının cevap süresini analiz edip olağan dışı durumda kurtarmaya gitmeye yarayan bir set süresi olup, grafik kartının cevap süresi sunduğu taktirde bozukluk algılanmasına ve kartı baştan başlatmak istemesine neden olmaktadır.

TDR Süresi nasıl artırılır?

İlk olarak Windows + R tuşlarını kullanarak Çalıştır bölümüne girin. Kayıt defteri düzenleyicisini açmak için de arama kutucuğuna regedit yazınız ve Enter tuşuna basınız. Kayıt defteri düzenleyici bölümünde son kısımdan HKEY_LOCAL_MACHINE > SYSTEM > CurrentControlSet > Control sırasına gidip oradan GraphicsDrivers bölümüne tıklayınız. Sağ kısımdaki panele sağ tıklayıp ve yeni bölümünü seçip işletim sistemine göre değeri seçin, oluşturulan kaydın ismini TdrDelay şeklinde değiştirip içindeki değeri 8 olarak yeniden düzenleyin ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Cevap bırakın