HTC, Google Sayesinde Aylar Sonra Bir İlki Başardı

Akıllı telefon kategorisinde mücadele eden HTC, fiyat performans ürünleri sunamadığı için kâr elde edemiyordu çünkü ürünlerine pek ilgi gösterilmiyordu. Bu yüzden giderek işleri daha da sarpa saran HTC, şu sıralar Google sayesinde ayakta kalmayı başarıyor.

Uzun zamandır zarar eden HTC şirketi,  en sonunda akıllı telefon departmanının büyük çoğunluğunu Google’a sattı. İşte bu süreçten sonra şirketin durumu maddi açıdan biraz daha iyiye gitmeye başladı.

HTC, akıllı telefon kategorisinde artık öyle çok parlak hedefleri olan bir şirket değil. Bunun altında yatan sebep de kuşkusuz Google ile yapılan anlaşma. Yani HTC, kötünün iyisini seçti ve mali açıdan düzelebilmek için akıllı telefon departmanının çoğunluğunu satmak durumunda kaldı. Bunun altında yatan bir başka neden de HTC’nin sanal gerçeklik cihazları üzerine yoğunlaşmak istemesi. Bu alana hızlıca bir giriş yapan HTC, elindeki fırsatları kaçırmak istemiyor.

HTC, 2018 yılının ilk çeyreğinde 710 milyon dolar kâr elde etmeyi başardı. Oysa geçen yılın son çeyreğinde 580 milyon dolar zarar etmişti. Arada kuşkusuz ciddi bir fark var. Bu yüzden yapılan anlaşma HTC şirketi tarafından doğru karar gibi gözüküyor. HTC, ilerleyen süreçte doğru hamleler yaptığı taktirde bu kâr değerini katlayabilir.