Intel Optane 905P Yüksek Hızı ve Depolama Alanıyla Dikkat Çekiyor

Yeni Intel Optane 905P SSD donanımı, sunduğu yüksek performans ile iddialı cihazlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Söz konusu SSD çözümü 960 GB’a kadar depolama alanı sunabilmesinin yanında hızlı veri aktarımı sağlıyor. 

Bilgisayar donanımları konusunda dünyanın en önde gelen markalarından biri olan Intel, Optane serisine yeni üyeler dahil ediyor. Son olarak Optane 905P cihazı hakkında detaylar belli oldu. Ürün, en yüksek rastgele okuma hızının yanında bir SSD’nin sunabileceği en geniş depolama alanlarını vaadediyor.

Rastgele okuma ve yazmalarda selefine göre daha yüksek hızlara ulaşan model, iki farklı versiyon olarak karşımıza çıkıyor. Dilerseniz RGB aydınlatması bulunan PCIe genişleme kartı olan modeli, dilerseniz de eski usül 2.5 inç büyüklüğündeki tablet tipi modelleri tercih edebiliyorsunuz. Bu konuda kullanıcının isteği göz önüne alınmış. Pek çok kullanıcı ses kartı, ethernet kartı gibi girişleri SSD kartı ile kaplamak istemediği için eski usülü kullanmaya devam ediyor.

SSD sayesinde bilgisayarlar çok  hızlanıyor

SSD aygıtları eski usül HDD donanımlarına göre çok daha hızlı depolama birimleri. Bu yüzden de bilgisayarınızdaki aktarımları ve yükleme ekranlarını ciddi ölçüde hızlandırıyorlar.  SSD’nin tek handikapı ise HDD aygıtlarına oranla çok daha pahalı olmasıdır.