Intel Spectre Açığı İle İlgili Yeni Hamlesini Açıkladı

Dünyanın en büyük donanım şirketlerinden Intel, büyük kaosa neden olan Spectre açığı ile ilgili yeni hamlesini açıkladı. İşlemci parçalarını yeniden tasarlamaya başladığını duyurdu.

İşlemci dünyasında geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan Spectre açığı krizine hala tam olarak bir çözüm bulunamadı. Her ne kadar yamalar, güncellemeler yayınlansada milyonlarca kişinin hala açıklardan zarar görme ihtimali bulunuyor. Açığın tamamen ortadan kaldırılabilmesi için işlemcilere fiziki müdehale yapılması gerekiyor. Intel, bu konuda önemli bir açıklama yaparak işlemci parçalarını tekrar tasarlayacağını söyledi. Böylece Spectre açığı ve türevlerine karşı büyük bir koruma katmanı sağlanmış olacak.

2018’in ikinci yarısında çıkacak olan Coffee Lake mimarili Intel işlemciler açıklardan arındırılmış bir şekilde sunulacak. Yeni tasarım izlerini bu yılın ikinci yarısında görmeye başlayacağız. Kısımlara ayırma, kullanıcı imtiyaz seviyeleri arasında ek koruma duvarı olarak karşımıza çıkacak. Eğer eski işlemcilere sahipseniz de bu açıklardan sadece yeni güncellemeler ile kurtulabilirsiniz. Bu güncellemeleri yaptığınızda da işlemcinizde performans yönünde azalma meydana geliyor. Bu doğrultuda işlemci güncelleştirmesi yapacakların donanımlarının hızının da düşeceğini kabul etmesi gerekiyor.

Son beş yılda çıkan tüm işlemciler için bellenim güncellemeleri yayınlandı. Intel’in kullanıcı mağduriyetleri ile ilgili herhangi bir işlem yapmaya niyetli olmadığını da belirtelim. Bu sebeple heanüz yeni sistem toplayanlar mağdur olarak kalacak.