İnternet Altyapısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu yazımızda internet altyapısı terimi ile ilgili genel bir tanım yapıyor ve hakkında çeşitli bazı bilgiler veriyoruz.

İnternet günümüzde hemen hemen herkes tarafından kullanılmakta olup giderek daha da yaygın bir hale gelmektedir. Bunun en büyük aracısı ise akıllı telefonlar olmaktadır. Kullanıcılar artık daha da yüksek internet hızları talep etmektedir ancak bunun gerçekleşebilmesi için altyapının güçlendirilmesi önem teşkil etmektedir.

Yüksek hızlı bir internet beklentisi olan bir kimse için altyapı oldukça önem taşımaktadır. ADSL , VDSL , fiber altyapı çeşitleri bulunmaktadır. Fiber altyapı, günümüzün en hızlı internet altyapısı olup, VDSL ise fiberden sonra en hızlı altyapı seçeneğidir. ADSL ise artık oldukça eskiyen, tercih edilmeyen bir altyapıdır ancak günümüzde hala çoğu ev gerek altyapının kalitesiz olması gerekse bütçe nedeniyle ADSL kullanmaktadır.

VDSL bir internet kullanabilmek için VDSL destekli modem almanız gerekir. Aynı şekilde fiber internet kullanabilmeniz için de fiber optik kablo altyapısının kurulu olması gerekmektedir. Dolayısıyla fiber altyapı eğer bulunduğunuz bölgede yoksa fiber interneti doğru bir şekilde kullanabilmeniz mümkün değildir. Bulunduğunuz bölgede hangi internet altyapısını alabileceğiniz konusu, seçim yaptığınız operatörden bile aslında daha önemlidir çünkü günümüzde operatörler hemen hemen benzer hizmetler vermektedir. Bizim size önerimiz, internet bağlatmadan önce operatörleri tek tek arayarak size hangi hızda, VDSL mi, fiber mi yoksa ADSL mi hizmet sunulacağı, paket fiyatları yönünde bu doğrultuda nasıl bir fark olacağı gibi bilgileri edinmenizi tavsiye ederiz.

Cevap bırakın