Tarayıcı Uzantıları Hakkında Bunlara Dikkat!

İnternet tarayıcıları günümüzde son derece yaygın olarak kullanılmakta ancak bazı özelliklerini dikkatli kullanmak gerekiyor. Yeni yazımızda sizlere tarayıcı uzantıları ile ilgili olarak uyarılarda bulunacağız.

İnternette daha güvenli olarak gezinebilmek için internet tarayıcısının uzantı ayarlarını mutlaka gözden geçirmek gerekiyor. Bazı internet tarayıcılarında uzantılar önemli güvenlik, gizlilik sorunlarına neden olabilmektedir. Bu gibi sorunların önüne geçebilmek için hangi internet tarayıcısını kullanıyorsanız onun uzantılarını görmelisiniz. Bazı internet tarayıcılarında uzantılar Eklentiler şeklinde de ifade edilebilmektedir. Güvenli olup olmadığı konusunda şüphe içerisinde olduğunuz uzantıları tarayıcınızdan kaldırmalısınız.

Uzantılar Nasıl Yönetilir?

Uzantı yönetimi yapmak için Chrome kullanıyorsanız sağ üst kısımda yer alan üç noktaya tıklayıp Diğer Araçlar > Uzantılar yolunu takip etmeniz gerekmektedir. Eğer Mozilla kullanıyorsanız da yine sağ üst köşede bulunan üç çizgiye tıklayıp bu kez Eklentiler kısmına tıklayınız. Söz konusu bölümlerden eklenti aktifleştirip devre dışı bırakabilir hatta bir uzantıyı tamamen kaldırabilirsiniz.

Uzantılar Neden Kontrol Edilmeli?

İnternetteki hareketleriniz kötü niyetli bir uzantı tarafından kolayca kontrol edilebilir ve hatta sizin adınıza çeşitli işlemler yapılabilir. Bu biraz da o uzantıya hangi izinleri verdiğinizle ilgilidir.

İnternet tarayıcıları uzantılar için çoğunlukla mağaza kullanır. Kendilerine ait resmi mağazaları vardır ve uzantılar bu mağazalar aracılığıyla indirilip tarayıcı üzerinde kolayca aktif hale getirilebilir. Bazen bazı güvenilir olmayan uzantılar da siz herhangi bir izin vermediğiniz halde tarayıcınıza eklenmiş bir biçimde gözükebilmektedir.

Cevap bırakın