İnternet Tarayıcısının Çok Fazla RAM Kullanmasının Önüne Geçme Yöntemi

İnternet tarayıcıları günümüzde oldukça güçlü, hızlı bir hale geldi ancak elbette bunun bir bedeli de var. Artık tarayıcılar eskisine nazaran çok daha iyi donanımlara ihtiyaç duyuyor.

Tarayıcıların RAM kullanımının aşırı derecede olmasının önüne tam anlamıyla geçmek mümkün değil ancak en azından bunu kontrol altında tutup gerekli önlemleri almak mümkün. Bunun için ilk olarak

İnternet tarayıcılarının RAM kullanım miktarlarını sınırlandırabilmek için All Browsers Memory Zip aracını kullanabilirsiniz. Bu araç düşük bir boyuta sahip olmasına rağmen onlarca internet tarayıcısı için destek sağlamasıyla taktir topluyor. Aynı zamanda Türkçe dil desteğinin de bulunması önemli artılarından biri olarak nitelendirilebilir.

All Browsers Memory Zip uygulamasının avantajlarından biri de ücretsiz olması. İlk etapta programı güvenilir bir kaynaktan cihazınıza indirip çalıştırın.

Program çalıştığı andan itibaren artık sisteminizde minimize olarak her daim çalışacaktır. Ancak eğer bilgisayarınızı kapatırsanız her açtığınızda tekrar programı aktif hale getirmeniz gerekebilir çünkü varsayılan ayar bu şekilde. Bunun da bir çözümü var. Programın içindeyken sağ tık yapıp Start with Windows kısmını seçerek bundan sonra Windows’un açık olduğu her an aktif olmasını sağlayabilirsiniz.

Program arka planda tarayıcınızı izleyecektir. Tarayıcının, koyduğu RAM sınırını aşması durumunda program hemen devreye girecek ve RAM donanımı üzerinde sıkıştırma yapacaktır.

Doğru çalışıp çalışmadığını görmek için görev yöneticisini başlatın ve birden fazla Chrome sekmesi açık bellek tüketim eşiğinin durumuna bakın.

Bu arada bu programın sınırlandırma hususunda yalnıza 30 MB varsayılan limit sunduğunu, bunu biraz daha yukarıya çıkarmanızı tavsiye ettiğimizi belirtelim. Aksi taktirde internette gezinirken kasmalar olabilir.

Cevap bırakın