iPhone 8’in Başı Beladan Kurtulmuyor!

Samsung‘un Note 7 telefonlarında yaşadığı pil probleminin ardından ürünü toplatmasıyla daha alışamadan Note 7‘ye veda etmiştik. Neyse ki Note 8 ile bu seri çok güçlü bir şekilde geri döndü. Şimdi benzer bir sorunla Apple karşı karşıya kalmış durumda!

Görünüşe bakılırsa yüzlerce iPhone 8 ve iPhone 8 plus sahibi telefonlarını Apple‘a iade ediyor. Sebebiyse şişen ve telefonu deyim yerindeyse parçalayan pilleri!

 

 

iPhone 8 serisinin ilk pil fiyaskosu geçtiğimiz hafta gün yüzüne çıkmıştı. Tayvan’da yaşayan bir kadın telefonunu “şarj ederken patladığı” gerekçesiyle iade etmişti. Telefonun pilinin şarj sırasında şiştiği ve kasasının açılarak telefonun kullanılmaz hale geldiği öğrenilmişti.

Ne yalan söyleyelim bizler de iPhone 6 ve iPhone 7 serilerinde de özellikle mağazalarda teşhir ürünü olarak sergilenen modellerde çok kez kasaların yandan şişerek açıldığına şahit olmuştuk. Ancak durum iPhone 8 serisinde çok daha vahim görünüyor. Kanada ve Yunanistan’da da aynı şikayetle kullanıcıların telefonlarını iade ettiği haberleri gündeme bomba gibi düştü.

 

 

Şu an için pili şişerek imha olduğu için kullanılmaz hale gelen iPhone 8‘lerin sayısı artmaya devam ederken bu haberlerden ötürü telefonlarını iade edenlerin sayısı ise binleri bulmuş durumda. Eğer pil kazalarının (!) sayısı artmaya devam ederse bu Apple için dev bir problem haline gelebilir ve belki de Samsung‘un Note 7 serisinde müşteri memnuniyeti için yaptığı gibi Apple de iPhone 8 serisini toplatabilir. Tabi bu durumun Apple firmasına vereceği zarar on milyar dolarları bulabilir.

Unutmadan dip not olarak da ekleyelim: iPhone 8 serisinin en büyük pil üreticilerinden birisi de aynı zamanda iPhone X‘in ekran üreticisi olan Samsung. 🙂

 

Cevap bırakın