iPhone’a Hızlı Kablosuz Şarj Geliyor

2017 yılında önemli 3 yeni iPhone modeli ile piyasaya damga vuran Apple özellikle iPhone X modelinden çok şey bekliyor. Apple hayranlarının sayısını artırma hedefiyle yeniliklere devam edilecek gibi görünüyor. Apple firmasının son yeniliklerinden bir tanesi kablosuz şarj özelliği. Ancak daha önce piyasaya çıkan rakip modellerde bu özelliğin bulunması Apple kullanıcılarını memnun etmedi. Dahası kablosuz şarj hızının rakiplerine göre düşük olması daha da büyük bir probleme dönüştü.

Fakat Apple bu sorunu çözmek için kolları sıvamış görünüyor. iPhone X ve iPhone 8 serisi için yayınlanacak özel bir güncelleme sayesinde kablosuz şarj hızı büyük bir gelişim yaşayacak. Böylece telefonların şarj olma süreleri de önemli oranda azalmış olacak.

 

 

Apple kablosuz şarj problemini çözecek güncellemenin ilk işaretlerini iOS 11.2 Beta sürümünde vermişti. Bu sürümde 5W güç çekebilen iPhone modelleri artık 7.5W güç çekebilmeye başladı. Telefonlar üzerindeki voltaj kilidinin kalkması sayesinde şarj süreleri yüzde 30 oranında daha kısa olabilecek.

Beta aşamasının tamamlanmasının ardından iOS 11.2 versiyonu yayınlandığında kullanıcılar telefonlarını hızlı şarj edebilecekler.

Ancak bu güncellemeye rağmen Apple en büyük rakibi Samsung‘a yaklaşmayı beceremeyecek. Çünkü hali hazırda Galaxy S8 ve Note 8 Qi 1.2 standardında kablosuz şarj destekliyor. Bu da iPhone modellerine göre çok daha hızlı şarj olabilme yetenekleri olduğunu gösteriyor. Bu konuda Apple firmasının yapabileceği hiç bir şey yok çünkü cihazlar Qi 1.1 destekli üretildiği için yazılımla bu sınırı aşabilmek mümkün olmuyor.

Bakalım Apple kablosuz şarj konusunda S8 ve Note 8 modellerinin gerisinde kalma probleminin üstesinden gelmek için başka adımlar atacak mı? Hep birlikte bekleyip göreceğiz. Sağlıcakla kalın.

Cevap bırakın