iPhone Telefonlar 911 Arandığı Anda Konum Paylaşacak!

iPhone serisi ile ilgili önemli gelişmeler yaşanıyor. iPhone marka akıllı telefonlar 911 arandığı zaman konumlarını otomatik olarak paylaşacak.

iOS her defasında Apple tarafından yenileniyor. Bu yenilikler yaparken kullanıcı yararı ve yeni nesil teknolojiler gözetiliyor. iOS 12 yazılımı için de aynı şey söz konusu. iOS 12 için gelen yenilikle beraber iPhone marka cihazlar, 911 araması yapıldığı taktirde artık konumlarını paylaşacak.

Normalde akıllı telefonunuzdan bir yeri aramanız için eğer telefonun ekranı kilitli durumdaysa kilidi açmanız gerekir. Ancak acil servisleri arayabilmeniz için acil aramalara kilit konulmamıştır. Bunun nedeni de akıllı telefon sahibinin başına bir şey gelme olasılığıdır.   İşte Apple, olası acil bir durumda acil servisin hemen konum bulabilmesi için şimdi yeni bir hamle daha yaptı.

iOS 12 yazılımı ile ilgili yeni bir özellik getiren Apple, bundan sonra iPhone cihazdan 911 araması yapıldığında telefonun konumunu acil servise otomatik olarak gönderecek. Böylece adresle uğraşılmak zorunda kalınmayacak. Bazı kullanıcılar bunun gizlilik açısından riskli olabileceğini iddia etsede, genel kanı tıbbi müdahalelerin daha çabuk gerçekleştirilebilmesi için isabetli bir karar olduğu yönünde.

Apple gizlilik hususunda da özel bir açıklama yaptı. Şirket düştüğü dipnotta konumun aciliyet gerektiren durumlar hariç  asla kullanılmayacağının altını çizdi.