İşlemcilerdeki L1, L2, L3 Kavramları ve Anlamları

İşlemcilerde bulunan L1 , L2 ve L3 önbellek terimlerini duymuşsunuzdur. Her işlemcide önbellek bulunmakta olup önbelleğin kendi içerisinde seviyeleri vardır.

Oldukça etkili bir teknoloji ürünü olan önbellek, işlemciler için adeta vazgeçilmezdir. L2 önbellekleri L1 önbelleğinden biraz daha büyük olup AMD Zen 2 işlemci modellerinde 512 KkB’ye kadar L2 önbelleği yer alabilmektedir. Böylece daha düşük önemi bulunan verilerin iyi bir şekilde sağlanması mümkün olur.

L2 önbellek ise doğrudan tek bir çekirdek etrafında yer almasına karşın diğer çekirdeklerle paylaşılıp her biri L3 önbelleğinin içerisine serbestçe yerleşebilir. L3 belleği diğer bellek tiplerine göre bariz biçimde daha büyüktür ancak daha yavaştır. Özellikle de çekirdeğin uzaktaki bir önbellek bloğunda yer alan veriyi kullanması gerektiğinde süre daha da artmaktadır.

Önbellekte yer alan depolama bilgileri iki bölüme ayrılmaktadır: Sistem belleğinde bulunduğu yer ve verinin kendisi… Yer adresine önbellek etiketi denilmekte olup L1 önbelleğinde yeni bir etiket oluşturularak işlemci yapısının geri kalanı o etiketin verilerini bulmak adına önbellek düzeylerinde geriye dönük arama yapar. Fakat L1 önbelleğinde yer açabilmek adına L2 önbelleğinde her daim başka bir işlemin uygulanması gerekmektedir.

Günümüz işlemcilerinde kullanılan en düşük önbellek miktarının seviyesi son yıllarda fazla değişkenlik göstermemiştir ancak L3 önbelleğinin boyutu büyümeyi sürdürmüştür.

Cevap bırakın