İşlemciye Termal Macun Sürerken Dikkat Etmeniz Gereken İpuçları

Yeni yazımızda bilgisayar işlemcinize termal macun sürerken dikkat edilmesi gereken unsurlara değineceğiz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Bilgisayar performansının olumsuz olarak etkilenmemesi için belli aralıklarla termal macun sürmek suretiyle temizlik yapabilirsiniz. Yeni içeriğimizde bunu nasıl yapabileceğiniz konusuna da bilgi vereceğiz.

Termal macun sürmeden önce işlemci soğutucusunun nasıl çıkarılıp takılacağını bilmeniz gerekiyor. Aksi taktirde işlemciye zarar verebilirsiniz. Bu hususa dikkat etmenizi , eğer yeterli bilgiye sahip değilseniz bir profesyonelden yardım almanızı öneririz.

Termal macun sürerken alt aksama değil işlemcinin üzerine sürmek gerekir. Termal macun model ve marka bilgisinin de bulunduğu üst metal muhafaza içerisine uygulanır. Termal macun sürmeden önce ilk olarak eski termal macuna yönelik lekeler bulunuyorsa temizlemeniz gerekir. Eski macunu izopropil alkolle temizleyebilirsiniz. Ancak bunu yaparken alkolü diğer bileşenlere temas ettirmemeniz gerekir.

İşlemciye termal macun süreceğiniz zaman ne kadar süreceğinize dikkat etmeniz gerekmektedir.  Termal macunun fazla olması daha iyi bir sonuç getirmez. Bu yüzden termal macunu sürerken eser miktarda , bezelye büyüklüğünde eklemeniz isabetli olacaktır. Bezelye büyüklüğü kadar termal macun sürmek ve üzerinde banka kartı gibi dokuya sahip veya benzeri bir kart yardımıyla macunu biraz  düz bir hale getirin ve macunun metal plakadan taşmamasına özen gösterin.

Cevap bırakın