Kablosuz Ağınızın Güvenliği İçin Bunlara Dikkat!

Eğer kablosuz ağ teknolojsini kullanıyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Öncelikle her yerde internete girmemeniz gerektiğini söyleyerek lafa başlayayım.  Dışarı çıktığınızda mümkün olduğunda başka yerlere ait kablosuz ağları kullanmamaya çalışın. Çünkü o kablosuz ağ sahibine bilgileriniz gidebiliyor ve hatta isterse kablosuz ağ üzerinden sizin mesajlaşmalarınızı okuyabiliyor. Bu bazı korsan yazılımlar ile yapılıyor ve bu konuda oldukça dikkatli olmak gerekiyor. Aynı zamanda bağlandığınız ağda çeşitli güvenlik açıkları olabilir ve bu da sizi zor duruma sokabilir.

O halde yapmamız gereken şey dışarıdayken internete bağlanmamız gerektiğinde kablosuz ağları değil kendi veri bağlantımızı kullanmak. Bu çok daha güvenli olacak.

Peki ya kablosuz ağ bize aitse o halde güvenliği nasıl sağlarız?

İlk olarak modeminizde herhangi bir ağ açığının bulunup bulunmadığını öğrenmelisiniz. Bazı modemlerde ciddi güvenlik açıkları var. Özellikle de Türk Telekom gibi markalar tarafından müşteriye ücretsiz olarak verilen eski tip modemlerde açıklar var. Modeminizde açık olup olmadığını öğrenmek için yapmanız gereken şey de bunu test edebilen bir antivirüs programını yükleyip denemek. Benim size önerim Avast Mobil Antivirüs programını telefonunuza yükleyin ve test etmek istediğiniz kablosuz ağınıza bağlanıp virüs programından bir kablosuz ağ taraması başlatın. Tarama sonucunda size ağın güvenli olup olmadığı ifade edilecek.

Aynı zamanda şifre oluştururken de epey dikkatli olmanızda fayda var. Kablosuz ağınızın şifresini güçlü yapmaya özen gösterin. Şifre hem rakam hem de harflerden oluşmalı ve mümkünse uzun olmalıdır. Minimum 9 karakterli şifre kullanmanızı öneriyoruz. Ve aynı zamanda şifreleme türü olarak WPA2 türünü kullanmanızı tavsiye ederiz.

Konu ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yorum alanından sorabilirsiniz.

 

Cevap bırakın