Logitech F710 İncelemesi

Bu içeriğimizde Logitech’in en pahalı oyun kollarından biri olan Logitech F10 Gamepad ürünü hakkında bilgiler veriyor ve ürün ile ilgili yaptığımız incelemenin sonuçlarını paylaşıyoruz.

Ürün gri tasarıma sahip kablosuz bir gamepad. Arka kısmında pil girişleri bulunuyor. Çalışması için iki adet kalem pil takmanız gerekiyor.

Cihaz Logitech’in en pahalı oyun kollarından biri. Aynı zamanda genel itibariyle oyun dünyasının en pahalı kollarından biridir ancak buna rağmen kesinlikle sorunlu bir ürün olduğunu ifade etmeliyim. Çünkü cihazın kablosuz  alıcısında ciddi problemler var. Mesela bazı oyunlarda siz X’e basarken bunu O’ya basmışsınız gibi algılayıp saçma hareketler yapmanıza neden olabiliyor. Bu gibi problemlerde USB girişini çıkarıp tekrar taktığınızda veya pilleri çıkarıp tekrar taktığınızda sorun çözülüyor ancak bir süre sonra yine aynı sorunlar oluyor. Kablolu model olan F310’da ise bu tip sorunlar yaşanmıyor. O yüzden F710 ürününün de sorunlu bir ürün olduğunun altını çizelim. Logitech, aynı tasarıma sahip F310, F510 ve F710 olmak üzere üç ürünü bizlerle buluşturmuştu. F510 problemli bir ürün olduğu için kaldırıldı ancak F710 hakkında pek çok şikayet olmasına rağmen ürün henüz kaldırılmadı ve kaldırılacak gibi de gözükmüyor.  Büyük bir ihtimalle 10 üründen 2’si sorunlu veyahut bazı oyunlarda kablosuz alıcı sorun çıkarıyor. Ancak bir problem olduğu çok açık. Alıcı ile aradaki mesafe ne kadar yakında olsa bu tarz alıcı problemlerini mutlaka yaşadık.

Öte yandan üründe titreşim motoru olmasının önemli bir artı olduğunu ifade edebilirim. Fakat bu titreşim motoru pek güçlü değil ve sadece bazı anlarda devreye giriyor. Özellikle uyumlu oyun bulunmadığında pek çalışmıyor. Fakat uyumlu yarış oyunlarında özellikle ıslak ve engebeli zeminlerde titreşiminin güzel çalıştığını söyleyebilirim.

Ürünün yapısı oldukça kullanışlı. Ele çok güzel oturuyor ve pek terleme yapmıyor. Malzeme kalitesi F310 ürününden biraz daha iyi. Sağlamlık açısından da çok başarılı bir ürün. Sinirlenip duvara fırlatsanız bile bana mısın demeyecek türden. ( Fakat tabii böyle bir şey yapmayın:) ) Cihazın L2 ve R2 tuşları çok iyi çalışmakta. Özellikle yarış oyunlarda bu tuşlar adeta pedal görevi görüyor. Tuşa az basarsanız az gaz veriyor, çok basarsanız da çok gaz veriyor.

SONUÇ

F710, kablosuz olmasaydı yani F310 gibi kablolu bir ürün olsaydı kesinlikle çok iyi bir ürün olurmuş ancak sorunlu bir kablosuz alıcıya sahip. Öte yandan sürekli biten pilini değiştirmek de sinir bozucu. Sonuç itibariyle ürünü kablosuz bağlantı konusundaki problemleri nedeniyle tavsiye etmiyoruz.

Artıları: Sağlam, ele iyi oturuyor, L2 ve R2 tuşları ayrı bir özellik katıyor, titreşim motoru bulunuyor.

Eksileri: Teknik kronik sorunları mevcut. Titreşim motoru yeterince güçlü değil ve çok az devreye giriyor.

Cevap bırakın