Mac Cihazlarda iPhone ve iPad Uygulamalarını Çalıştırma Yöntemi

Apple’ın Mac cihazlarında iPad ve iPhone uygulamalarının nasıl çalıştırılabileceği konusuna değiniyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Mac cihazları da, iPhone ve iPad cihazları da Apple’a ait olsada mac cihazlarda iPhone ve iPad uygulamalarını çalıştırabilmek için özel bir uğraş verilmesi gerekmektedir. Bu yazımızda söz konusu işlemlerin nasıl yapılabileceği ile ilgili olarak bilgiler vereceğiz.

İhtiyacınız olan etkenler:

  • Apple Silicon işlemcili Mac, MacBook, Mac Mini.
  • macOS Big Sur 11 veya daha yeni bir işletim sistemi.
  • iPhone ya da iPad.

Eğer yukarıdaki şartları karşılıyorsanız o halde yöntemi uygulayabiliriz:

İlk olarak Dock uygulamanız içerisinde yer alan Launchpad simgesine tıklayarak işe başlayabilirsiniz. Ardından App Store simgesine basınız ve sol üst köşede yer alan arama kutucuğuna çalıştırmak istediğiniz uygulamanın adını giriniz. Şimdi de yukarıda çıkan iPhone ve iPad uygulamaları kutucuğuna tıklayınız. Uygulamaların üzerine gelip İndir simgesine tıklayarak devam ediniz. İndirme tamamlandığında da Aç butonuna basabilirsiniz.

Bu yöntemi kullanabilmek için uygulamanın Mac cihazında kullanılabilir hale gelebilmesi için ek bir ayarlama yapılması gerekmektedir. Bu sebeple uyumlu olan uygulama hemen indirilebilir bir hale gelemeyecektir.  Apple, kendi sistem ayarlarında Intel işlemcili modellerden iPhone ve iPad uygulaması indirmeye ise olanak sunmamaktadır. Eğer bu yönde bir ihtiyacınız bulunuyorsa Apple Silicon destekli bir cihaza geçiş yapmanız gerekmektedir. Bunu yukarıdaki ihtiyacınız olan etkenler listesinde de belirtmiştik.

Cevap bırakın