Macera Oyunlarına Dair Bilgiler

İçeriğimizde macera oyunlarına değinmekte, macera oyunlarına ilişkin olarak bilgilere yer vermekteyiz.

Bulmaca, keşif odaklı olan macera oyunları, genellikle oyuncunun bir kahramanın rolünü üstlenip, senaryoda ilerlemesi ve diğer karakterler ile etkileşime girmesi üzerine kuruludur. Genel itibariyle bir ortamda ögeler toplamak, keşif yapmak üzerinedir. Grafik ve mekanikler itibariyle bulmaca ve keşif mekanikleri merkezinde toplanan oyunlardır.

Macera oyunu dünyasının tarihine baktığımız zaman 1970’li yıllarda çıkan metin tabanlı yapımlar göze çapar. Söz konusu oyunlara örnek verecek olursak; Adventure ve Zork oyunlarını örnek gösterebiliriz. Söz konusu yapımlar erken dönem bilgisayar oyuncularının popüler seçenekleri arasında idi ve macera oyunlarının gelişmesine yönelik olarak önemli katkılarının olduğu bilinmektedir. Grafikli macera oyunlarının çıkması ise 1980’li yılların ortalarından sonra mümkün hale gelmiştir ve bu oyunlar grafik konusunda detaylı olup fare tıklaması ile kontrol edilerek oynanıyordu. Bu bağlamda LucasArts’ın Maniac Mansion, King’s Quest serisi örnek gösterilebilir. Macera oyunlarının tam gelişim göstermesi ise 1990’lı yıllardan sonra mümkün olmuştur. Bu bağlamda Grim Fandango, The Secret of Monkey Island gibi dikkat çekici oyunlar piyasaya sürülmüştür. 2000’li yıllardan sonra da pek çok macera oyunu çıkmış ve günümüzde de çıkmaya devam etmektedir. 2000’li yıllardan 2010’lu yıllara kadar macera oyunu alanına olan ilgi azalsada 2010’lu yıllardan sonra çıkan The Walking Dead, Firewatch gibi modern macera oyunları kategoriye adeta can getirmiş ve önemli katkıların oluşmasını sağlamıştır.

Macera oyunlarının alt türleri

Çeşitli alt türlere ayrılmakta olan macera oyunu kategorisine Point-and-click kategorisi dahil olup, söz konusu oyunlarda genellikle bir nesneye tıklayıp karakterler ile etkileşime girer ve çevreyi keşfederek bulmacaları çözersiniz. Söz konusu alt tür dahilinde Thimbleweed Park, Broken Age gibi modern klasikler de çıkmıştır.

Macera oyunu alt türlerinden diğeri Escape Room olup, söz konusu macera oyunu türü son zamanlarda popülerdir. Genelde bir odada hapsolan ve kaçmak için bulmacaları çözmesi gereken bir karakteri yönetirsiniz.

Bir diğer tür visuel noel olup, söz konusu tür, interaktif hikayeler sunmakta olan, genelde çoklu sonları olan oyunlardır. Söz konusu oyunlara Steins ; Gate, Danganronpa örneklerini verebiliriz.

Bunlara ek olarak, yürüme simülasyonu türünün de özellikle Firewatch oyunundan sonra dikkat çektiğini ve pek çok küçük bütçeli oyun geliştiricisi tarafından tercih edilen bir tür olduğunu söyleyebiliriz.

Macera oyunlarına örnekler:

 • Syberia
 • Hotel Dusk: Room 215
 • Full Throttle
 • Heavy Rain
 • L.A. Noire
 • Gone Home
 • The Wolf Among Us
 • The Walking Dead
 • Outer Wilds
 • Oxenfree
 • Kentucky Route Zero

Cevap bırakın