Microsoft Engelliler İçin Özel Yapay Zeka Geliştiriyor

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri olan Microsoft, engelliler için özel bir proje üzerinde çalışıyor. Yapay zeka konusunda uzun zamandır önemli atılımları ve başarıları olan şirket, yapay zekanın kamu yararına kullanılabilmesi için ciddi bir kaynak ayırdığını duyurdu.

Dünya İçin Yapay Zeka sloganı ile yola çıkan şirket, bu doğrultuda önemli yapay zeka atılımları ile karşımıza çıkıyor. Microsoft, Erişilebilirlik İçin Yapay Zeka isminde bir program başlattı. Bu program kapsamında engelli insanların beş yıl süreyle yararlanabileceği yapay zeka teknolojileri geliştirecek.

Şirket söz konusu yapay zeka teknolojilerini geliştirebilmek için ciddi bir kaynak ayırdı. 25 milyon dolar kaynak ile bu işe girişen Microsoft, yeni yapay zeka programlarının kamu yararına kullanılmasını hedefliyor. Yapay zeka teknolojilerinin içeriği tam olarak bilinmezken, engelli kişilerin diğer insanlardan pek çok konu hakkında eksik hissetmemesini sağlayacağı ortaya çıktı.

Yeni yapay zeka teknolojisi ile birlikte engellilerin iş için istihdamının daha kolay olacağı ifade edilirken, cihazların bulut sunucularına bağlanmasının da önü açıldı. Microsoft geçtiğimiz dönemde görme engelliler için Seeing All teknolojisini sunmuş, bu önemli atılım ile taktir toplamıştı. Microsoft genel olarak bu tür konularda oldukça hassas davranıyor ve bu da insanları memnun ediyor.