Windows 10 Arka Planda Çalışan Programları Devre Dışı Bırakma Yöntemleri

Yeni yazımızda Windows 10 işletim sisteminde arka planda çalışan programların nasıl kapatılabileceği konusuna değiniyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…


Microsoft’un Windows 10 işletim sisteminde kullandığınız bazı programlar işlevleri gereği arka planda çalışmaktadır. Özellikle çok fazla arka planda çalışan ekstra uygulamaların yüklü olduğu durumlarda bilgisayarda ciddi bir işlem yükü olabilir. Bu işlem yükünü azaltıp performansa olumlu yönde katkı sağlamak istiyorsanız arka planda çalışan programları kapatmanız gerekmektedir.


Windows 10 içerisinde arka planda çalışan programları kapatmak özellikle dizüstü bilgisayarlarda ciddi bir enerji tasarrufu sağlamaktadır. Bunun için uygulanması gereken birinci yöntem pil ayarlarına girerek arka planda çalışan programları kapatmaktır.

Pil Tasarrufu


İlk olarak Başlat menüsünü açın ve oradan Ayarlar uygulamasına tıklayın. Ardından Sistem menüsüne giriş yapıp sol çubuktan Pil sekmesine tıklayın. Pil tasarrufu başlığının altında yer alan düğmeyi etkin hale getirin. Böylece cihazınız ister masaüstü ister dizüstü olsun daha az enerji harcamaya başlamak adına arka planda çalışan pek çok uygulamayı otomatik olarak devre dışı bırakacaktır. Ancak bu işlemin Microsoft Store içerisinden indirilen programlar için geçerli olduğunu belirtelim.

Gizlilik Menüsü


Arka planda çalışan programları kapatabilmek için Gizlilik menüsünden de yararlanabilirsiniz. Bunun için cihazınızın Başlat menüsünden Ayarlar uygulamasını açınız ve Ayarlar uygulaması içerisinden Gizlilik menüsüne giriş yapınız. Sol çubukta bulunan Arka plan uygulamaları sekmesine tıklayınız. Ardından hangi programın arka planda çalışmasını durdurmak istiyorsanız onun üzerine gelerek yanında bulunan düğmeyi kapalı hale getirin. Eğer tek tek yapmak istemiyorsanız Uygulamaların Arka Planda Çalışmasına İzin Ver düğmesini kapalı hale getirerek tüm programların arka plan etkinliklerini de durdurabilirsiniz.


Cevap bırakın