MICROSOFT ve FACEBOOK’tan Transatlantik Kablo!

Daha önce Mayıs ayında duyurulan ve “Marea” adı verilen projeyle Microsoft, Facebook ve Telxius firmasının ortak çalışmasıyla Kuzey Amerika kıtası ve Avrupa kıtası yeni bir denizaltı kablosuyla Atlantik Okyanusu üzerinden birbirine bağlandı.

Mayıs ayında duyurulan ve Ağustos ayında montajına başlanan çalışmanın Ekim ayında tamamlanması planlanıyordu ancak mühendisler projeyi beklenenden daha erken bitirmeyi başardı.

Atlantik Okyanusu’nun altından iki kıtayı birbirine bağlayan yeni kablo, özellikle bulut servislerinin kullanımının artmasıyla oluşan büyük talebi sağlamak adına görev yapacak ve saniyede tam 160 Terabyte bilgi taşıma kapasitesine sahip olacak.

6500 kilometreyi aşan uzunluktaki kabloya İspanyolcada suların yükselmesi anlamına gelen “Marea” ismi verildi. Atlantik Okyanusu’nun yaklaşık 5000 metreyi aşan derinliğinde yer alan kablo Virginia sahilinden İspanya’nın kuzey sahilindeki Bilbao kentine uzanıyor.

Projede Microsoft ve Facebook gibi iki dev şirkete telekomünikasyon alanında destek sağlamak amacıyla Telxius firması eşlik ediyor.

Maliyeti net olarak açıklanmamasına karşın tahminler yüzlerce milyon doları aştığı şeklinde yürütülüyor. Özellikle Facebook‘un artan kullanıcı sayısıyla birlikte ve Microsoft‘un bulut hizmetlerinin aldığı artan talepler ile iki kıta arasında ihtiyaç duyulan data transferi hızında büyük artış yaşanıyordu.

Bu yeni Transatlantik kablo sayesinde kullanıcıların çok daha düşük gecikmeler ve daha yüksek hızlarda servisleri kullanmalarına imkan sağlanması bekleniyor.

Facebook şirketinin gezegen çapında havadan ücretsiz internet hizmeti sağlama projesiyle birlikte en çok bütçe ayırdığı çalışmalardan biri olan Marea‘nın yanına 2018 yılında bir adet daha Transatlantik kablonun eklenmesi planlanıyor. Yeni proje de yine Facebook ve Microsoft önderliğinde gerçekleştirilecek.

Cevap bırakın