Netflix Ne Kadar İnternet Tüketiyor? İşte Veriler

Yeni içeriğimizde Netflix’in ne kadar internet tükettiği konusuna değiniyoruz. Netflix internet tüketim oranlarını detaylı olarak paylaşıyoruz.

Korona virüsü nedeniyle şu an insanların büyük bir çoğunluğu vakitlerini evlerinde geçiriyor ve bu durum Netflix kullanım oranlarını da epey artırmış durumda. Ancak her şeyin bir bedeli olduğu gibi bunun da bir bedeli var. Zira Netflix epey internet harcayan bir hizmet.

Dizi ve film izleyebildiğiniz Netflix platformu hem mobil alanda aktif hem de kendi internet sitesi bulunuyor. Bu platformlar üzerinden abonelerine belli ücretler karşılığında düzenli olarak hizmet veriyor.

Netflix platformu özellikle kotalı bir internete sahipseniz sizin için sıkıntı doğurabilir. Çünkü tüketim oranları bir hayli yüksek. Netflix üzerinde en düşük görüntü kalitesiyle 1 saatte tüketilen veri miktarı 300 MB olup, söz konusu en deşük görüntü kalitesinden kastımız 480p. Şu an platform üzerinde daha düşük görüntü kalitesiyle içerik izlemek mümkün değil. Platform içerisinde standart olarak kabul edilen HD görüntü kalitesinde 1 saatlik içeriği izlemenin bedeli ise 1 GB. Yani siz Netflix üzerinde HD bir şekilde izleme yaptığınız zaman saat başı 1 GB internet gidiyor.

Görüntü kalitesini artırdığınız zaman saat başı tüketilen veri miktarı da epey katlanıyor. Örneğin HD yerine 4K video izlemek isterseniz saat başı 7 GB internet tüketmek durumundasınız.

Cevap bırakın