Niklas Zennström Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yeni içeriğimizde pek çok yazılımın kurucusu olan ve özellikle Skype’ı kurması ile dikkat çeken Niklas Zennström hakkında bilinmesi gerekenlere yer veriyoruz.

İsveç’te 1966 yılında dünyaya gelen ünlü bir mühendis olan Niklas Zennström, bu zamana kadar Skype, Joostk, Kazaa gibi popüler işletmeleri kurmuş olan bir girişimcidir.

Uppsala Üniversitesi’nin işletme bölümünden mezun olan Niklas Zennström, yüksek lisansını ise bilgisayarlar ve fizik mühendisliği üzerine yaptı. 1991 yılında İsveç asıllı Tele2 firmasında çalıştı. Bu bir telekomünikasyon firması olup, Niklas Zennström bununla yetinmeyerek 2000 yılında Kazaa’yı kurdu. Söz konusu uygulama dosya paylaşımına imkan tanıdı. 2003 yılına gelindiği zaman dünyanın en çok indirilen internet yazılımı haline gelen Kazaa, adından Sharman Nteworks’e satıldı. Sonrasında P2P çözümleri ile trafik optimizasyon teknolojileri üzerine yoğunlaşan Niklas Zennström, dijital içeriğin dağıtımı, tanıtımı ve ödemesini entegre etmiş olan, tüketicilere ticari içeriği tanıtan dünyanın ilk güvenli P2P ağı olarak Altnet’i oluşturdu.

Bugüne kadar ki en önemli başarısı ise P2P ilkelerine dayanmış olan Skype şirketini kurmak olan Niklas Zennström, 2005 yılında Skype’ı eBay’a sattı. Yine de Niklas Zennström, Skype’ta Eylül 2007 dönemine kadar CEO olarak görev yapmaya devam etti. Skype bu süreçte 309 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı ve bu haliyle Dünya lideri haline geldi. Öte yandan Skype daha sonra 2011 yılında Microsoft tarafından 8.5 Milyar Dolar ödenerek satın alındı.

Skype platformu, bilgisayarlar, telefonlar ve web tarayıcısı üzerinden başka insanlarla iletişi kurmaya yarayan popüler bir yazılım olup, VoIP, ses sinyalini alarak dijital sinyale dönüştürmekte olan bir teknolojidir ve Skype platformu bir VoIP hizmeti olarak sunulmuştur. VoIP’in açılımı Voice Over Internet Protocol’dür. Türkçe karşılığı ise İnternet Protokolü Üzerinden Ses anlamına gelmektedir.

Skype’dan sonra Niklas Zennström, Skype’ı satmasının ardından sorumlulukları azalan Niklas Zennström, 2006 yılında oluşturmuş olduğu, Joost isimli internet video hizmetinin diğer alanlarını takıp etmeye yoğunlaştı. Platformun amacı yerleşik yayın ve kablolu televizyon içeriklerini internet üzerinde paylaşmak idi. Reklam yoluyla para kazanabilmek için üretilmiş olan Joost, online video pazarında ciddi bir yükseliş yaşayamadı. Dolayısıyla Niklas Zennström, 2009 yılında, yani Skype’ı sattıktan birkaç yıl sonra bu kez Joost’u da sattı.

 Niklas Zennström tarafından 2006 yılında Atomico isimli yeni bir şirket kuruldu. Bunun bir yatırım fonu olduğunu ve büyük potansiyeli olan Avrupalı teknoloji şirketlerini arayan bir yapısının olduğunu açıkladı. Ardından Atomico şirketi kapsamında pek çok projeye yatırım yaptı.

Cevap bırakın