NVIDIA Turing Kartların Fiyat ve Çıkış Tarihi Ortaya Çıktı

NVIDIA ile ilgili sızıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor. Turing serisi kartların fiyat ve çıkış tarihine ilişkin yeni bilgiler bulunuyor. İşte detaylar…

Yeni sızıntılara göre NVIDIA, oyuncular için tasarladığı GeForce GTX grafik kartlarını Eylül ayında piyasaya sürecek. Bu kartların öncekilere nazaran çok daha pahalı olacağı iddia edilmekte. 120W GPU adıyla sızdırılan, isimden de anlaşılabileceği gibi maksimum 120Watt enerji harcayacak olan model büyük olasılıkla GTX 1060’ın iki katı kadar performans sergileyecek. Söz konusu modelin ismi belli olmazken yalnızca 120W GPU şeklinde sızdırıldığını belirtelim. Fiyatı ise 499 Dolardan başlayacak.

Öte yandan 150W ve 180W GPU olarak sızdırılan iki grafik kartı modeli daha var. Bunlardan 150W GPU, 599 Dolardan, 180W GPU ise 699 Dolardan başlayan fiyatlarla satılacak. 180W GPU modelinin şu ana kadar piyasaya sürülen tüm NVIDIA grafik kartlarına fark atması bekleniyor. Daha önce sızdırılan bazı grafiklerden de bu sonuca ulaşmıştık. Ancak elbette daha somut bilgiler için NVIDIA tarafından yapılacak olan açıklamalara ihtiyacımız var.

Hali hazırda bu sızıntılar gerçek olduğu taktirde NVIDIA’nın 1100 serisine çok büyük bir ilgi olacağını düşünmüyoruz. Bu durum AMD için bir fırsat niteliğinde olabilir. NVIDIA’nın fiyat skalasını bu kadar üstte tutması nedeniyle GTX 1000 serisinin daha uzun ömürlü olacağını, pazarda uzun bir süre daha yer bulmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

Eylül’de fiyatlar artabilir 

Analistlerin iddialarına göre NVIDIA grafik kartlarının fiyatları Eylül ayı içerisinde daha da yükselecek. Grafik kart satın almayı düşünenler satın almadan önce bu analizi göz önüne alıp araştırma yapmasını tavsiye ederiz.