Oppo mu Xiaomi mi? İşte Rakamlar!

Akıllı telefon piyasasında son zamanlarda rekabet hiç olmadığı kadar fazla. Peki bu rekabette öne çıkan akıllı telefon markaları hangileri oldu? Oppo ve Xiaomi, büyük bir algıyı kırıp önemli başarılar elde etti.

Xiaomi, 2017 yılını tabiri caizse rüya gibi geçirdi. 2018 yılında ise ilginç şeyler yaşadı. Temmuz ayında Xiaomi borsaya açıldı ve borsada başarısızlık yaşandı. Bu durum şirketi zor durumda bırakmasına rağmen Xiaomi, artık rekor satışlar gerçekleştirdiği için her şeyden sıyrılmayı başarıyor. Öte yandan Oppo, Çin’in en büyük şirketlerinden biri olarak gösterilen BBK Holding’in bünyesinde bulunuyor. Hem Avrupa hem Türkiye pazarına giriş yapan Oppo, Xiaomi ile arasındaki rekabeti de böylece daha kıran kırana bir hale getirmiş oldu.

Oppo mu Xiaomi mi daha çok satıyor?

Oppo mu? Xiaomi mi? Sorusunun cevabı, yayınlanan raporlara bakılacak olursa Oppo. Çünkü Oppo, Xiaomi’den biraz daha fazla telefon satmayı başarmış durumda. Oppo son çeyrekte 29.2 milyon telefon sattı ve 2018 yılını harika bir şekilde kapattı. Xiaomi ise aynı çeyrekte 28.6 milyon adet sattı. Aslında ikisinin de birbirine neredeyse denk oranda olduğunu söyleyebiliriz. Ancak asıl dikkat edilmesi gereken nokta büyüme oranları.

Oppo, Xiaomi’ye göre şu an biraz daha ufak boyutta ancak gerçekleştirdiği büyümeyi göz önüne aldığınız zaman Oppo’nun son zamanlarda Xiaomi’den daha başarılı ve iddialı olduğunu rahatlıkla görebiliyorsunuz. Çünkü Oppo, 2018 yılının son çeyreğinde %6.8’lik oldukça iyi bir büyüme oranı yakaladı. Xiaomi için ise bu rakam %1.4’te kaldı. Dolayısıyla Oppo bu büyüme oranını koruyabilirse çok yakında Xiaomi’ye fark atacak ve Huawei ile yarışır seviyeye gelecek.  Neler olacağını bekleyip göreceğiz.