Oyunlarda Elo Hell Teriminin Tanımı ve Hakkında Bilgiler

Yazımızda video oyunlarında Elo Hell teriminin ne anlama geldiğine yer veriyor, Elo Hell terimine ilişkin bilinmesi gerekenlere detaylarıyla değiniyoruz.

Günümüzde gerek çevrimiçi video oyunlarında gerekse eşleştirme, sıralama sistemi bulunmakta olan video oyunlarında yaygın olarak kullanılan bir terim olan Elo Hell, oyuncuların kapasite olarak yüksek olmalarına, yüksek yetenek seviyelerine erişim sağlayabilmelerine rağmen yüksek rütbeye ilerleyememeleri durumudur ve bu durumda kendilerini tutsak hissederler.

Aslında satranç oyunu için kullanılmaya başlanmış olan Elo terimi, derecelendirme sisteminden gelmektedir ve daha sonra pek çok oyun tarafından da benimsenen bir terim olmuştur. Söz konusu sistemde her oyuncuya maç performansına dayalı bir biçimde sayısal puan atanmakta ve buna elo derecesi denilmektedir.

Bir oyuncunun Elo Hell durumundan kurtulmak için yapması gerekenler:

İlk olarak pozitif olmalı ve çalışmanızı korumaya dikkat etmelisiniz. İlk skor kaybında veyahut ilk maç kaybında hayal kırıklığına kapılmamalısınız. Bunun yanı sıra zorlu takım arkadaşları veyahut elverişsiz durumlarla karşılaşabileceğinizi göz önünde bulundurmalı ve kendi performansınız üzerine odaklanmalısınız. Yani başkalarını göz önünde buldurmayı ve kendiniz için kaygı unsuru haline getirmeyi aklınızdan çıkarın. Bunun yanı sıra oyunun temel yapısını iyi bir şekilde anlayıp özümsemeniz ve oyun tarzınızı da bu yönde geliştirmeniz gerekmektedir.

Elo Hell olan oyunlar

Derece sisteminin bulunduğu her rekabetçi oyun elo helle sahiptir. Söz konusu oyunlardan bazılarına sizler için örnek verecek olursak; League of Legends, Dota 2, Heroes of the Storm, CS GO, Rocket League, Valorant, Hearthstone örneklerini verebiliriz. Sizin de aklınıza gelen oyunlar var ise yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Cevap bırakın