Planet of Lana İnceleme

Puzzle ve platform türünden bir oyun olan Planet of Lana ile ilgili olarak bilinmesi gerekenlere yer vermekte, oyunun özelliklerine detaylı olarak değinmekteyiz.

Wishfully Studios tarafından geliştirilen ve Thunderful Publishing tarafından yayınlanan Planet of Lana video oyunu, bilgisayar ve konsollar için piyasaya sürülmüş bir yapımdır. Çoklu oyuncu desteği bulunmamaktadır.

Bu zamana kadar sadece gösterdikleriyle bir şeyler anlatmakta olan Limbo gibi platform oyunları gözünüze çarpmıştır. Bu senenin iddialı oyunlarından birisi olan Planet Lana’nın da yine aynı çizgide ilerlemekte olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Platform ve puzzle türünden olan oyunun en öne çıkmakta olan özelliğinin ise sanat tasarımı olduğunu belirtebiliriz.

Oyunda Lana karakterini yönetmektesiniz ve önce tatlı bir balıkçı kasabasında oyuna başlamaktasınız. Elo ismine sahip olan kardeşiniz ile beraber kasabanın içerisinde koşuşturuyorsunuz ve ardından kasaba dışındaki bir yamaca çıkıyorsunuz. Ardından yamaçta çok sayıda devasa makinenin yeryüzüne doğru düşüşüne şahit oluyorsunuz ve makinelerden biri yamaca gelerek Elo’yu kaçırıp götürüyor. Böylece kardeşinizi bulmak için oyuna başlıyorsunuz. Oyunda karşınıza çıkan engelleri ve çeşitli zorlukları aşabilmeniz için Mui isimli minik bir rehberiniz de bulunuyor. Her ne kadar bulmaca ağırlıklı bir oyun olsada bulmacaların çoğu zaman çözmesi basit olan yapıda olduğunu belirtmek gerekiyor. Yani bulmacalar konusunda çok zorlanacağınızı düşünmüyorum. Bu bazı oyuncular için bir avantaj olabilirken bazı oyuncular ise daha çok zorlanmak istediğinden dezavantaj olarak kabul edilebilir. Yine de oyundaki bazı bulmacaların daha çok uğraş gerektirdiğini belirtmek gerekmektedir. Özellikle birkaçı oyuncunun ciddi anlamda düşünmesini gerektiriyor. Bunun da açıkçası bir avantaj olduğunu söyleyebiliriz çünkü oyunu tekdüzelikten kurtarıyor. Oyunun tamamı aynı bulmacalarla bezeli olsa idi kuşkusuz ki oyuncu oyundan sıkılırdı.

Oyunun pek çok noktasında sizi yakalamaya çalışmakta olan düşmanlar ile karşı karşıya gelmektesiniz. Düşmanlardan kurtulabilmenin en temel yolu ise doğru zamanda doğru hamleyi yapmak ve elbette saklanmaktır. Mui bu hususta pek çok kez adeta imdada yetişiyor. Pek çok kez düşmanın dikkatini dağıtıyor. Aynı zamanda Mui de sizin gibi düşmanlara yakalanabiliyor ancak bu olduğu zaman oyun otomatik kayıt aldığı checkpoint noktasından tekrar başlamakta. Checkpoint noktalarının ise genel olarak başarılı bir şekilde dizayn edildiğini ve bu hususta pek sorun yaşamayacağınızı belirtmek gerekiyor.

Oyun atmosfer olarak etkileyici bir yapıya sahip. Ormanda ilerlediğiniz sırada kuşların, böceklerin sesini duyabilir, sahil kenarında ise denizin sahile vuran dalga sesleriyle karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda karakter seslendirmelerinin de başarılı olduğunu belirtebileceğimiz video oyununda karakteriniz adeta melodik bir şekilde çevresiyle etkileşim kurmaktadır. Böylece o an yaşamakta olduğu duyguların başarılı bir biçimde oyuncuya yansıtıldığını söyleyebiliriz. Aynı zamanda oyunda yer alan müziklerin de ortamlara uygun olduğunu ve oyuncuya keyif verdiğini belirtmek gerekiyor. Oyunda genel olarak herhangi bir optimizasyon problemi görünmüyor ve bu da stabil bir deneyim yaşayabilmenizi mümkün kılıyor.

Kontroller

Oyunun kontroller noktasında gayet iyi bir iş çıkardığını da belirtmek gerekiyor. Koşma, tırmanma, zıplama gibi animasyonları gayet basit bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz. Özellikle daha önce Inside, Limbo gibi benzer video oyunlarını oynadı iseniz kontrollere çok kolay bir şekilde adapte olacağınızı söyleyebiliriz.

İNCELEME PUANI : 9.0 / 10

Oyuna puanımız 10 üzerinden 9 olup, bu bağlamda Planet of Lana beğendiğimiz, kaliteli vakit geçirilebileceğini düşündüğümüz bir oyun olmuş. Gerek atmosferi iyi bir şekilde yansıtması, gerekse oynanış olarak adeta akması oyunu öne çıkaran noktalardır. Fiyatı ise 20 Dolar olan video oyunu, Xbox Series ve PC platformu üzerinden edinilip oynanabilmektedir. Bunun yanı sıra oyunun Gamepass kütüphanesinde mevcut olduğunu da belirtelim. Bunların dışında oyunun öne çıkan artıları ve eksilerine de hemen aşağıda yer verdik:

Öne çıkan artılar:

Optimizasyon konusunda başarılı olması, müzik ve ses tasarımının yerinde olması, animasyonların ve oynanışın neredeyse sorunsuz olması öne çıkan artıları iken, öne çıkan eksisinin ise birkaç küçük etkileşim hatasından ibaret olduğunu söyleyebiliriz.

Cevap bırakın