Qualcomm Mobil Alanda Payı Küçülmesine Rağmen Zirvede Kalmayı Başardı

2017 yılını bitirmek üzereyiz ve teknoloji dünyasında sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Öğrenilen bilgilere göre Qualcomm, mobil yonga seti pazarında yaşanan düşüşe rağmen hala zirvede yerini korumayı sürdürüyor.

Ortaya çıkan rakamlar, yılın ilk yarısına göre şu an pazarda bir gerilemenin olduğunu gösteriyor. Mobil yonga seti üreticileri, birbirleri ile kıyasıya rekabet içerisindeler ve bazı şirketler pazardaki oranını genişletirken bazıları aksine küçülüyor. Qualcomm, bir süredir mobil yonga seti alanında pazar lideri konumunda bulunuyor. Ufak da olsa bir düşüş yaşadığı öğrenilen Qualcomm’un buna rağmen pazarda zirvede sapa sağlam durması dikkat çekiyor.

Qualcomm’un pazar payının küçülmesindeki en büyük etken Kirin ve Exynos işlemci birimleri. Huawei ve Samsung bastırırken Qualcomm zirvede yerini korumak için direniyor. Aynı zamanda bu rekabetteki önemli iki marka Mediatek ve Apple’ı da esgeçmemek gerekiyor. Apple, geçen yıla göre mobil yonga pazarında düşüş yaşıyor. %20 pay ile ikinci sırada bulunan Apple, geçen yıl %21’lik bir paya sahipti. Apple’ın takipçisi olan MediaTek’in çok büyük bir düşüşe geçmesi ise dikkat çekiyor. Geçen yıl %18 pazar payına sahip olan MediaTek’in açıklanan yeni pazar payı %14.  Bu üç marka düşüşteyken enselerindeki Samsung ve Huawei %30’un üzerinde bir gelişme kaydederek tabiri caizse önündekilerin ensesinde boza pişiriyor.

2017 yılı mobil yonga setinde bu sonuçlarla sona ererken önümüzdeki yıl pazarda ne gibi hareketliliklerin yaşanacağı merak ediliyor.

 

Cevap bırakın