Qualcomm’un İşe Giderek Zorlaşmaya Başladı

Tedarikçi devlerinden biri olan Qualcomm son yıllarda çok ciddi bir mücadelenin içerisine girdi. Teknoloji devi Apple ile en kapsamlı anlaşmaları yapan firma olarak bilinirken, yaşanan son olaylardan sonra bir anda Apple’a düşman olan tedarikçi devinin davaları epey bir zora gidiyor. Öyle ki tedarikçi devinin Apple’a açtığı dava sonrasında markaya birçok teknoloji devi karşı savaş açtı. Tüm bu savaşın geldiği noktayı anlamak için öncelikle Qualcomm ile Apple arasında yaşanan olayları aktarmamız gerekiyor. Peki, iki firma arasında nasıl bir hukuk savaşı ortaya çıktı? Sorunun nedeni ne?

Qualcomm İle Apple Mücadelesi Kızışıyor

Aslında sorun ilk olarak Apple’ın yaptığı başvurularla ortaya çıktı. Qualcomm firmasından iPhone akıllı telefonları için parça tedarik eden markanın, aldığı parçalarda haksız kazanç elde edildiğini belirterek tedarikçi devine dava açmasıyla beraber başlayan süreç sonrasında iki firma arasındaki rekabet ortaya çıkmış oldu.

Apple’ın bu hamlesi sonrasında bu kez Qualcomm tarafından karşı atak yapılmış ve bir dava daha açılmıştı. Bu kez Qualcomm tarafından açılan davada firma, yüksek teknolojilere sahip olan modellerinin Apple tarafından sınırlandırıldığını bu nedenle de teknoloji devinin kendi ürünlerinin özelliklerini kötü yansıttığı için bir dava açmıştı. Açılan dava sonrasında ise Apple’ın iPhone modellerine sınırlama getirilmesi talep edilmişti.

Qualcomm

İki firma arasında açılan karşılıklı davalardan sonra iPhone modellerinin yasaklamasına kadar uzayan süreç sonrasında, birçok dev ise Apple’ın yanında yer almaya başladı. İlk olarak Apple’ın tedarikçileri tarafından markaya destek çıkıldığını gördük. Başta Foxconn olmak üzere Apple’ın yanında yer alan tedarikçiler sonrasında ise bu kez Bilgisayar ve İletişim Endüstrisi Birliği tarafından Apple’a destek geldi.

Aralarında Samsung, Google, Microsoft gibi firmalarında bulunduğu birliğin Qualcomm davasından sonra Apple’ın yanında yer aldıklarını açıkladı. Hatta birlik Qualcomm’a karşı şahitlik bile yaptı. Bu durumda teknoloji devi Qualcomm epey bir zora girmiş oldu. Özellikle Apple’ın atılımlarına karşı rakip firmalarında Apple’a destek olması tedarikçi devinin işini daha da zorlaştıracak gibi duruyor.

Cevap bırakın