Samsung Akıllı Tarama ile Apple Face ID Teknolojisini Karşılaştırıyoruz

Akıllı Tarama, Samsung şirketinin S9 ile ortaya koyduğu yeni bir özellik. Face ID ise Apple’ın Touch ID yerine kullandığı yeni bir özellik. Peki ikisinden hangisi daha güvenli? Yeni makalemizde detaylarıyla masaya yatırıyoruz.

Biometrik doğrulama sistemleri olarak karşımıza çıkan Face ID ve Akıllı Tarama arasında bir karşılaştırma yaptığımızda Face ID sisteminin daha güvenli olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu durum şu an için geçerli. Peki neden bu yönde bir karar verdik?

Çünkü Akıllı Tarama sistemi 2D çalışıyor ve bu yüzden kandırılması daha basit. Samsung, Iris desteğini de Akıllı Tarama özelliğine rağmen bırakmıyor. Akıllı Tarama ile doğrulama başarısız olursa devreye Iris giriyor. Bu durumda Samsung’un Akıllı Tarama yapay zekasına henüz tam olarak güvenmediğini söyleyebiliriz. Samsung’un bile kendi ürettiği ürüne tam olarak güvenmemesi karşısında bizlerin de güven duymaması gayet doğal. Samsung, Akıllı Tarama sistemi ile güvenlikten çok hızı ön plana almış. Face ID teknolojisinin özellikle hız konusunda reklamının yapılması Samsung şirketini de etkilemiş olabilir.

Öte yandan Face ID teknolojsii ile beraber Apple, Touch ID kullanmayı bıraktı. Bu Face ID yapay zekasına duyduğu güveni gösteriyor. Aynı zamanda sistem 2D olarak çalışmadığı için başarı oranı da çok yüksek. 3D çalışıyor ve yalnızca ikizler arasında ayrım yapmakta biraz zorlanıyor. Yani bir ikiz diğerinin telefonunu açabiliyor fakat bu her ikiz için geçerli değil. Sadece bazı kişilerde bu durumlara rastlandı.

Samsung, Akıllı Tarama sistemi ile birlikte Iris Tarama sistemini de kullanarak Iris sisteminin gücünden, Akıllı Tarama özelliğinin de hızından faydalanıyor. Bu doğrultuda Samsung’un biometrik doğrulama sistemini komple hiçe saymak, çok güvensiz demek haksızlık olur. Fakat Akıllı Tarama ve Face ID başlı başına ele alındığında şu an için Face ID sistemi daha ağır basıyor.