SEO Konusunda Yapmamanız Gereken Bazı Hataları Açıklıyoruz

Pek çok webmaster SEO’nun önemli olduğunu düşünür ve arama motorlarında yükselmek için çalışmalar sergiler. Fakat yanlış SEO hamleleri arama motorunda yükselmek yerine gerilemenize neden olabilir. Bu yüzden yeni içeriğimizde SEO konusunda yapılmaması gereken hatalardan bahsedeceğiz.

Öncelikle arama motorunu hedefleyerek bir site açmanız yanlış olur. Çünkü Google, incelemelerini yaparken kullanıcı deneyimini baz alarak yapar. Kişi siteye girince o  sitede ne kadar vakit geçirmiş, faydalı bilgiler bulabilmiş mi bunlara bakar. Mesela bizim sitemizde yazılan her makalenin başlığı gerçekten de içerikle doğru orantılıdır ve yazdığımız etiketler de buna uygundur. Oysa çoğu site mesela şu şekilde bir hata yapar; Örneğin Mount Blade Sistem Gereksinimleri başlıklı bir içerik hazırlamışsa etiketlerden birini de Mount Blade Türkçe Yama yapar. Mount Blade Türkçe Yama yazınca evet o şekilde bir sonuç çıkabilir ve ziyaretçi ona tıklayabilir fakat etikete girdiğinde konunun aslında Mount Blade Sistem Gereksinimleri olduğunu, Türkçe yama ile ilgili bir alakası olmadığını hemen anlar ve siteyi çabucak terkeder.

Bu gibi durumlarda haliyle o kullanıcı sitenize artık güvenmez. Mesela siteniz tekrar arama sonuçlarında çıkarsa aynı şeyi yaşayacağını düşünüp tıklamayabilir. Öte yandan arama motoru, o kullanıcının sitenizde çok az zaman geçirdiğini görür ve ona göre önlem alabilir. Yani hit almanız önemli ancak o hitin sitenizde ne kadar kaldığı konusu daha önemlidir.

Öte yandan ziyaretçinin sitede geçirdiği süreyle çok fazla kafayı bozmak da doğru değildir. Bazı büyük haber siteleri mesela bir haberi anlatırken o haberi tek sayfada değil de birden fazla sayfada anlatır. Buradaki amaç kullanıcının sitede gezinmesini ve haliyle uzun süre kalmasını sağlamaktır. Oysa insanlar bilgiye, görüntülere çok çabuk yoldan ulaşmak isterler. Yani bir haberi okumak için sürekli tıklama yapmak hoşlarına gitmez. Bu gibi durumlarda kullanıcı evet sitenizde mecburen zaman geçirmiş olur ancak tekrar haber okumak istediğinde sizin sitenizi tercih etmez. Kullanıcı deneyimi kötü sonuçlandığı için zamanla SEO kunusunda aleyhinize bir durum oluşur.

Yazdığınız içeriklerde başlığı çok fazla tekrar etmeniz iyi değildir. Bir konu için belirlediğiniz ismi hem başlıkta hem de metne başlarken yazmanız SEO açısından eskiden etkili bir yöntemdi. Fakat bir kişi o yazıya girdiğinde zaten başlığı okuyup giriyor. Metne başlarken bidaha başlığı okumak istemez. Öte yandan bu durum biraz da görüntü kirliliği yarattığı için uzun vadede arama motorlarındaki değerinizi olumsuz yönde etkiler.

Bir anda çok fazla backlink almak, link çöplüğüne dönmüş sitelerden backlink almak gibi durumlar da SEO açısından zarara uğramanıza neden olabilir. Backlink her zaman sitenizi iyi yerlere taşıyacak diye bir kaide yoktur. Özellikle siteniz henüz çok yeni ise backlink almak için acele etmeyin.  Backlink alırken de sitenizin kategorisi ile alakalı olan kaliteli sitelerden backlink alın.

 

Cevap bırakın