İnternet Sitem İndexlenmiyor Sebebi Nedir?

İnternet sitelerinin en büyük sorunlarından biri indexlenememe, indexlense bile istediği sırayı alamamasıdır. Peki sitenizin index almamasının sebepleri neler olabilir?

Öncelikle site işi sabır işidir. Artık o kadar fazla site var ki ve site kurulum araçları sayesinde site açmak o kadar kolay hale geldi ki herkes internet sitesi açabiliyor. Ancak asıl mesele internet sitesini açtıktan sonra onu yükseltebilmektir.  Öncelikle yeni bir siteye sahipseniz ve index almıyorsanız pek endişe etmenize gerek yok.

İndex almamanızın genel olarak başlıca sebepleri şunlardır;

  • Sitenizde yazılan içeriklerden arama motorlarının haberi olmuyordur
  • Siteniz  index alamadığınız arama motoru tarafından kara listeye alınmış olabilir
  • Sitenizden arama motorlarına indexlenmeme talimatı gidiyor olabilir
  • Sitenizin bazı alanlarında çok kalitesiz ve yasa dışı içerikler bulunuyor olabilir
  • Sitenizde sık kopma sorunları ve benzeri çeşitli teknik problemler bulunuyor olabilir

Gördüğünüz gibi internet sitenizin index almamasının birden fazla nedeni var. Şimdi yapmanız gereken şey yukarıdaki listede ifade ettiğim sebepleri tek tek gözden geçirmeniz. Örneğin sitenizin dosyalarını inceleyip arama motorlarına karşı index verip vermediğini kontrol edin.

Son olarak düşük bir ihtimal de olsa index probleminizin scriptiniz veya sitenizin görüntüsü ile ilgisi olabilir. Script, site tasarımları gibi konular, SEO kavramına uygunluk anlamında epey etki edebiliyor.

Ve bir diğer ufak ihtimal de; Zaten çok fazla yazılan bir alanda örneğin mesela ‘iPhone 8 Çıktı’ şeklinde bir başlık atıp içine farklı olmayan ve çok az sayıda kelimeden oluşan bir yazı yazdıysanız arama motoru bu yazıyı gereksiz olarak algılayacağı için index almayabilir. Öte yandan özellikle alıntı yapıyorsanız ve spam tehlikesi ile karşı karşıyaysanız bu durum da kesinlikle index durumlarınızı etkiler.

Cevap bırakın