Şiddet İçerikli Oyun Oynamak Şiddete Eğilimli Yapmıyor

Günümüzde video oyunlarının büyük çoğunluğu şiddet içeriyor. Peki ya şiddet içerikli oyunlar oynamak oyuncuları şiddete yatkın kişiler mi yapıyor? Yeni yazımızda bu konuya değindik.

Artık video oyunu oynamayan kişi sayısı son derece azaldı. Özellikle geride bıraktığımız 2020 yılında video oyunu oynayan kişi sayısında çok ciddi bir artış gözlemlendi. Çocukların video oyunu oynama alışkanlığı ise arttı.

Oynanan oyunların oyuncuyu şiddete yatkın bir hale getirip getirmediğine yönelik olarak yapılan araştırmalar kapsamında Cyberpsychology isimli popüler bir dergide yayınlanan bilimsel çalışmanın sonuçlarına göre şiddet içerikli oyunlar oynamak karakter üzerinde olumsuz yönde bir etki sergilemiyor. Aynı şekilde olumlu yönde de bir etkisi bulunmuyor. Çünkü kişi oyun oynarken eğlenmeye, hobi oluşturmaya programlandığı için oyun oynamayı bitirdikten sonra psikolojik olarak gerçek hayatta şiddet uygulamaya meyilli bir hale gelmiyor. Aksine rahatlama yaşıyor ancak her iki türlü de kişide kalıcı bir kişilik değişikliğine neden olmuyor.

Yaklaşık 10 yıllık çalışmanın sonuçlarının yayınlandığı Cyberpsychology dergisindeki sonuca göre şiddet içerikli oyunların şiddete daha eğilimli bir hale getirdiğine yönelik olarak hiçbir delil bulunmuyor. Uzmanlar söz konusu testi GTA serisi ile gerçekleştirdi. Gözlemlenen henüz çocuk yaştaki onlarca kişinin 10 yıl boyunca aralıklı olarak GTA serisi oyunları oynayarak büyüdüğünü, 10 yıl sonrasında şiddete eğilimli bireyler haline dönüşmediklerini duyurdu. Söz konusu test için farklı bölgelerdeki ve farklı gelir grubundan ailelerin çocuklarının oyun alışkanlıklarından yararlanıldı.

Cevap bırakın