Sony Xperia Telefon Satışları Ne Durumda? İşte Son Raporlar

Teknoloji dünyasının önemli markalarından Sony, akıllı telefon kategorisinde uzun bir süredir Xperia akıllı telefonlarıyla varlık göstermekte. Peki Sony’nin akıllı telefon piyasasındaki son durumu ne?

Mobil alanda özellikle Çinli teknoloji şirketlerinin ardı arkası kesilmeyen hamlelerinden sonra ortam iyice gerilmiş durumda. Pek çok dev akıllı telefon üreticisi zor durumda kaldı ve sıkışan rekabette öne çıkabilmek için yoğun bir çaba harcamaya başladı.

Sony, akıllı telefon kategorisinde ön planda olsada epey eleştirilen markalardan biri. Özellikle geçtiğimiz dönemde Xperia telefonlardaki klasik tasarım yapısından bir türlü vazgeçmemesi nedeniyle tepki çekmekteydi. Pek çok insan Xperia telefonları kaba oldukları gerekçesiyle kullanmak istemiyor.

Sony markası akıllı telefon kategorisinde 2014’ün son çeyreğinde 11.9 milyondan fazla akıllı telefon satmıştı. Yükselen rekabet ve yanlış stratejik adımlar nedeniyle 2018 yılının toplamında 8.1 milyon adet satabildi. Bu büyük farklılık Sony’nin son dönemdeki başarısızlığını bir kez daha vurguluyor.

Öte yandan Sony, 2018’in üçüncü çeyreğinde yalnızca 1.6 milyon adet telefon sattı ve tabiri caizse dibe vurdu. Son çeyrekte ise gerek XZ3 gerekse diğer hamleler sayesinde sayının 200 bin kadar arttığını söyleyebiliriz ancak elbette bu yeterli değil.

Sony, önümüzdeki günlerde Mobil Dünya Kongresi’nde önemli hamleler sergilemek ve böylece eski iddiasına tekrar kavuşmak istiyor. Şirket yakında Xperia L3, XA3, XA3 Ultra, XZ4 akıllı telefonlarının tanıtımlarını gerçekleştirecek. Bakalım Sony yeni bir tasarım yapısı ve yenilik dolu çözümler sunmayı başarabilecek mi?