Steam Nasıl Kullanılır? Steam Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Steam platformu günümüzde dünyanın en çok kullanılan oyun sanala mağazalarından biri. Ancak yalnızca bir mağaza olmanın da ötesinde sürekli kullanabileceğiniz bir uygulama.

Daha önce Steam kullanmayanlar, yalnızca haberlerde veyahut sosyal medyada görenler muhtemelen yalnızca bir mağazadan ibaret sanıyorlar. Ancak aslında Steam, oyuncuların sosyal medyasıdır. Steam içerisinde arkadaşlarınızı ekleyebilir, çevrimçi olup olmadıklarını görebilir, onlarla mesajlaşabilirsiniz. Aynı zamanda oyunlarınızı kütüphanenizde bulabilir ve istediğiniz zaman istediğiniz cihaza kurabilirsiniz. Bir oyunu bilgisayarınızdan kaldırdığınızda kütüphanenizde durmaya devam eder ve bu da Steam’in avantajlı yanlarından biridir.

Steam uygulamasında 4 büyük sekme vardır. Bu sekmeler uygulamayı açtığınızda zaten sizi karşılar. Seklemeleri sırasıyla sayacak olursak:

  • Mağaza
  • Kütüphane
  • Topluluk
  • Steam Nickiniz

En sol kısımda yer alan Mağaza sekmesine tıkladığınız zaman karşınıza bir yığın uygulama çıkar. Dilerseniz listeler aracılığıyla dilerseniz de arama çubuğunu kullanarak bir oyunu aratıp satın alabilirsiniz. Satın alabilmek için yapmanız gereken şey Sepete Ekle butonuna tıklamak ve kart bilgilerinizi girmektir.

Kütüphane kısmında satın aldığınız oyunlar bulunur. Bu oyunları istediğiniz zaman indirebilir, indirme sırasında da durdurup tekrar devam ettirebilirsiniz. Kütüphanenizde bulunan oyunlar ömür boyu size aittir ancak birden fazla uygulamada etkinleştiremezsiniz. Bir oyun yalnızca bir kez etkinleştirilebilir.

Oyun etkinleştirmek ise son derece basittir. Etkinleştirme yapabilmek için ilk olarak Steam uygulamasını açın ve sol üstteki bardan Oyunlar yazısını bulup tıklayın. Daha sonra Steam’de ürün etkinleştir yazısına tıklayın ve ürününüzün kodunu girin. Eğer oyunu zaten Steam’in kendi mağazasından satın aldıysanız etkinleştirmenize gerek yoktur. Ancak Steam dışından satın aldıysanız ve Steam üzerinde etkin hale getirmek istiyorsanız o halde bahsettiğimiz yöntemi kullanabilirsiniz.

Steam üzerindeki topluluk sayfası işin sosyal medya kısmıyla ilgilidir. Bu kısımda forumu bulabilir, arkadaşlarınızla konuşabilir, yardım alabilirsiniz. Topluluk sayfasında canlı yayınlar, ekran görüntüleri ve daha pek çok içeriği takip edebilir, aynı zamanda siz de oyun yayınları yapabilirsiniz.