Teknolojinin Gelişimiyle Tedavisi Mümkün Hale Gelecek 5 Hastalık

Bu yazımızda teknolojinin gelişimi sayesinde tedavisinin mümkün olacağı 5 hastalığa değiniyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar… 

Tıp araştırmacıları ve bilim insanları günümüzde hastalıklara karşı tedavi bulabilmek için uğraş veriyor. Bu doğrultuda çeşitli çalışmalarda bulunuyorlar.  

Bilim dünyasının yakın gelecekte tedavisini mümkün hale getirmeyi planladığı bazı önemli rahatsızlıklar bulunuyor. İşte yakın gelecekte kesin tedavisi mümkün hale gelebilecek olan 5 hastalık: 

AIDS 

Bağışıklık yetersizliği sendromu olarak bilinmekte olup virüs kaynaklı bir hastalıktır. Bir virüs olduğundan sürekli mutasyona uğrayarak değişkenlik gösterebiliyor. Şu ana kadar AIDS hastalığının kesin bir tedavisi bulunamadı ancak bilim insanları çalışmalar sergiliyor ve 10 yıl içerisinde hastalığın tedavisini bulmayı ümit ediyor. 

Kanser 

Uzun süredir tedavisi araştırılıyor ve çare bulunabilmesi için çalışılıyor. Ancak hala kanserin kesin bir tedavisi bulunmuyor. Hepatit, HPV aşısı gibi koruyucu niteliği olan aşılar var ancak bu koruyucu yöntemlerin dışında kesin iyileştirme yöntemleri olarak uygulanabilecek tekniklerin bulunmadığı biliniyor. Yine de tıbbi buluşlar her geçen gün artıyor ve bilim insanları bir gün kanserin kesin tedavisinin bulunacağına yürekten inanıyor. 

Verem 

Akciğerleri etkileyen ve ölümcül olan bir hastalık olup, erken teşhis ve çeşitli tedavi yöntemleri uygulanarak ölüm riski azaltılmıştır. Ancak antibiyotiğe ve aşılara karşı çok dirençli bir hastalık olduğu biliniyor ve erken teşhis edilmemesi durumunda ölümcül oluyor. Bu hastalığa karşı kesin bir tedavi yöntemi ise şu ana kadar bulunamadı ancak çalışmalar sürüyor. 

Alzheimer 

Beyin hücrelerinin zaman içerisinde ölmesi nedeniyle görülen en yaygın demans türüdür. Şu ana dek kesin bir tedavisi bulunmamıştır. Ancak yine de çeşitli alternatif tedavi yöntemleri bulunmaktadır ve ileride hastalığın kesin tedavisinin de bulunacağı umut edilmekte, buna yönelik olarak da çalışmalar yapılmaktadır. 

Sıtma 

Sivrisineklerin ısırmasından kaynaklı olarak insana bulaşan parazitlerin sebep olduğu, yüksek ateşe neden olan bir hasatlık olduğu biliniyor. İklimi tropikal özellik göstermeyen yerlerde fazla görülmez ancak bulaştığında öldürücü bir niteliğe sahip olabilir. Çeşitli tedavi yöntemleri bulunsada kesin tedavisi bulunamamış olup yakın zamanda bulunması arzulanmaktadır.  

Cevap bırakın