Telefonun Uçakta Seyahat Ederken Uçak Moduna Alınmasının Nedenleri

Bu yazımızda bir telefonu uçakta seyahat ederken neden uçak moduna almanız gerektiğiyle ilgili olarak bilgilere yer vermekteyiz.  İşte ayrıntılar…

Günümüzde akıllı telefonları uçakta seyahat ederken uçak moduna alırız. Peki bunun sebebi nedir?

Bir uçağa bindiğiniz zaman özellikle kalkış ve inişe geçmeden önce görevliler telefonların uçak moduna alınmasını ve diğer teknolojik cihazların da kapanmasını ister.

Elektronik cihazlar uçağın navigasyon ve iletişim sistemleriyle aynı frekansta enerji yayabilmektedir. Fakat 1992 yılında dahi yapılan araştırmalar uçak anında bu cihazların kullanılmasının uçağa herhangi bir sorun oluşturmadığını ortaya çıkardı.

Telefonların uçak moduna alınmaması nedeniyle bugüne dek herhangi bir uçak düşmesi sorununa neden olmadı. ABD’e 2014 yılında ilk defa elektronik cihazların uçuş sırasında açık kalmasına izin verilmişti. Amerika’da iletişim komisyonu çalışanlarınca cep telefonları ile uçak navigasyonu için özel olarak ayrılmış frekans ayarları üretildi. Böylece ikisinin frekansının karışması engellendi. Fakat kokpit içinde VHF veya HF antenler kullanılarak yüksek frekanslarda baz istasyonarıyla iletişime geçilmesi, pilotların tuhaf sesler duymasına ve radyo kesintilerine neden olabilmektedir.

5G kablosuz ağ bant genişliği aralığı havacılık ağı genişliğine ayrılan aralığa oldukça yakın olup, havaalanının yakınında ve uçağın inişine yardımcı olmakta olan navigasyon sistemlerinde parazit yapabilmektedir.

Günümüzde bazı hava yolu şirketlerince müşterilere kullandıkları kadar ödeyebilmelerine imkan veren hatta ücretsiz olarak kullanabilecekleri Wi-Fi hizmeti verilmektedir. Böylece kişilerin cep telefonlarını uçuş esansında kullanabilmesi mümkün olmaktadır.

Cevap bırakın