The Long Dark Detaylı İnceleme

Öncelikle The Long Dark’ın bölüm bölüm yayınlanan bir oyun olduğunu belirtelim. Geliştirici, The Long Dark’ın toplam 5 bölüm olacağını açıkladı. Şu ana kadar üç bölümü çıktı. Yani senaryo modu henüz tamamen bitmedi. İncelememizi yazarken bunu göz önünde bulundurduk. 

The Long Dark, hayatta kalma oyunlarına yeni bir bakış açısı kazandırıyor. Ufak bir ekip tarafından yapılmış olmasına rağmen epey beğenildi çünkü daha üretken, farklı bir hayatta kalma mücadelesi sunmayı başardı. Sahip olduğu mekanikleriyle de taktir toplayan The Long Dark, artık çok klişe olan zombili hikaye modlarından kendisini uzak tutuyor ve bu yaptığı en güzel hamlelerden biri.

Oyunda yine canınıza kastedebilecek canlılar var ama bunlar tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi kurtlar.  Yani vahşi doğada yaşayan hayvanların saldırılarına uğrayabiliyorsunuz. Bir yandan da eksi derecelerdeki yoğun soğukla baş etmeye çalışıyorsunuz. Bunun için kamplar kurmanız, yanında sürekli yiyecek bulundurmanız, kalın giyinmeniz ve sürekli yeni giysiler keşfetmeniz gerekli.

Oyunda kar eritme yöntemi mevcut ve bu yöntem ile su ihtiyacınızı karşılıyorsunuz. Her yer karla kaplı olduğu için bunu kolayca yapabiliyorsunuz ancak her zaman kamp ateşi yakmanız mümkün olmuyor. Çünkü bulunduğunuz konum bir iç mekan veyahut rüzgarlı bir dış mekan olabiliyor. Aynı zamanda kamp ateşi için yeterli malzemeyi toplamanız gerekiyor.

Hava çok soğuk olursa ve çok fazla ağırlık taşırsanız daha fazla kalori yakıyorsunuz ve fazla ağırlık taşıdığınızda koşamıyorsunuz. Bu yüzden yanınızda her bulduğunuz  eşyayı bulundurmanız mümkün olmuyor.

Grafikler

Grafik açısından sanat yönetimi hususunda oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Çizgifilm tarzında çizimler mevcut. Bu tarz indie oyunları için artık bir olmazsa olmaz haline gelmeye başladı.

Oynanış

The Lonk Dark oynanış açısından kuvvetli bir oyun. Karla kaplı arazilerde çoğunlukla tek başınasınız ancak buna rağmen sizi oyun içerisinde sıkmamayı başaran pek çok öğeye sahip. Ancak bu kolay olduğu anlamına gelmesin.  Her ne kadar zorluk ayarlarını seçebiliyor olsanızda standart zorluk seviyesinin pek de kolay olmadığını söylemek gerekir.

Özet

The Long Dark, hayatta kalma türüne yeni bir bakış açısı kazandıran, güçlü mekaniklere sahip olan bir oyun.  İzlemesi keyifli manzaraları, kaliteli grafikleri var. Sık sık indirime giriyor ve epey cazip fiyatlardan satılıyor.