TikTok Hesabını Daha Güvenli Hale Getirebilmek İçin İpuçları

Yeni yazımızda TikTok sosyal medya uygulamasında hesabınızı nasıl daha güvenli bir hale getirebileceğinizden bahsedeceğiz. İşte ayrıntılar…

Özellikle genç kitle tarafından epey yaygın olarak kullanılan TikTok uygulaması, 15 saniyeye kadar olan videolar için destek sunmakta olup, yapı itibariyle Vine uygulamasına benzemektedir.

TikTok hesabınızı daha güvenli hale getirebilmek için kullanabileceğiniz yöntemler bulunmaktadır.Dilerseniz hemen onlara bir göz gezdirelim: İlk olarak yapmanız gereken kişisel bilgileriniz adına daha güvenli ve güçlü bir şifre belirlemektir. Belirleyeceğiniz şifrenin harf ve rakamlardan oluşması, güçlü bir yapıya sahip olması gerekmektedir. TikTok uygulamasında henüz herhangi bir iki faktörlü doğrulama sisteminin bulunmadığı göz önüne alındığı zaman şifrenin güçlü olmasının önemi daha da fazlalaşmaktadır. Dolayısıyla eski bir hesabınızda kullandığınız bir şifreyi veyahut basit farklı bir şifreyi tercih etmemeniz gerekiyor. Önerimiz en baştan kaliteli bir şifre belirlemeniz ve şifrenizi ara ara ufak tefek değişikliklerle güncellemenizdir.

Eğer yeni belirleyeceğiniz şifreleri aklınızda tutamayacağınızı düşünüyorsanız da şifre programları kullanabilirsiniz. Bu doğrultuda size yardımcı olabilecek kaliteli şifre belirleme programları bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını hemen aşağıda sizler için sıraladık.

  • DirectPass
  • Dashalane
  • LastPass

Bu üç uygulamadan birini kullanarak tüm hesap şifrelerinizi hatırlamak yerine tek bir ortak şifre oluşturup tüm internet hesaplarınızı yönetim kontrol altına alabiliyorsunuz. Ancak bu uygulamaları muhakkak güvenilir bir adresten indirmenizi öneriyoruz.

Özel Hesap Sistemi

TikTok hesabınızı daha güvenli bir hale getirebilmek adına kullanabileceğiniz yöntemlerden bir diğeri de özel hesap sistemi oluşturmaktır . Özel hesap sistemi oluşturarak mevcut takipçileriniz bu durumdan etkilenmeden en güvenli yolu seçmiş olursunuz. Bunun için yapmanız gereken şey ilk olarak TikTok uygulamasını açıp sağ üst kısımda bulunan üç dikey simgeye dokunmaktır . Sonrasında Ayarlar sayfası görüntülenecek olup bu sayfa içerisinden Gizlilik ve Güvenlik Kategorisine Giriş Yapınız. Açılan bölümde Özel Hesap seçeneğini aktif hale getirin. Böylece TikTok’un bilgilerinizi görmesini engellemezsiniz ancak herhangi bir kullanıcının videolarınızı görebilmesini engellemiş olursunuz yani tanımadıklarınız sizin videolarını istedikleri gibi göremez. Bu doğrultuda özel hesap fonksiyonu TikTok kullanıcılarına önerilen yararlı fonksiyonlar arasındadır.

Sosyal Medya Eşitlenmesini Kaldırın

Uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri de Instagram ve YouTube platformlarının bağlantılarını TikTok hesabınızdan kaldırmaktır. Böylece sosyal medya eşitlemesini deaktif hale getirmiş olursunuz ki bu açıkçası şiddetle önerdiğimiz bur durum çünkü bu fonksiyonlar her ne kadar kullanıcıya kolaylıklar sağlasada verilerin paylaşılması ve genel güvenlik tarafında farklı uygulamalarla TikTok’un ilişkilendirilmesi önemli zaaflara yol açacaktır. Güvenlik ve gizlilik açısından bağlantıların kaldırılmasını tavsiye etmekteyiz. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Hemen aşağıda bundan da bahsettik.İlk olarak TikTok uygulamanıza giriş yapın ve profil sayfanızı görüntüleyin. Profil sayfanızın sağ üst tarafında bulunan üç dikey nokta simgesinin üzerine dokunun ve Ayarlar sayfasının alt kısmına gelerek bağlı olan hesaplarınızı görüntüleyin. Sonrasında bağlı olan hesaplarınızın üzerine gelip deaktif hale getirerek işleminizi tamamlayabilirsiniz. Yukarıda YouTube , Instagram gibi örneklerde bulunduk ancak bunları en fazla kullanılan platformlar oldukları için ifade ettik. Elbette bahsettiğimiz ekranda farklı sosyal medya adreslerine izin vermiş olabilirsiniz ve yine bahsettiğimiz yöntem ile onların da iznini kaldırabilmeniz mümkün. Öte yandan eğer hiç bağlantı zaten bulunmuyorsa o halde kapatmanız gereken bir eşitleme de yok demektir.

Cevap bırakın