USB Aracılığıyla Windows 10 Yükleme Yöntemi

Windows yüklemelerini daha pratik bir hale getirmenizi sağlayacak yeni bir yöntemden bahsedeceğiz. USB bellek kullanarak nasıl Windows 10 yüklenebileceğine değiniyoruz.


Eskiden bilgisayarlara format atılacağı zaman Windows CD’ler içerisine yüklenirdi. Ancak artık yüklemeler CD olmadan yapılıyor çünkü çoğu bilgisayarda CD girişi dahi bulunmuyor. Genellikle USB girişleri daha fazla oluyor ve kişiler USB ile yüklemelerini yapabiliyorlar. Eğer siz de USB aracılığıyla Windows 10 yüklemek istiyorsanız bu içeriğimiz size fayda sağlayacaktır.


İlk olarak USB biçimlendirme aracı kullanarak USB aygıtınızı güvenli şekilde biçimlendirmenizi öneriyoruz. Bilgisayarınıza Windows 10 medya aracını indirin. Sonrasında USB belleğinizi takın. Bellek en az 4 GB dosya boyutuna sahip olmalıdır.


Windows 10 medya aracı yazılımını çalıştırıp uygulama açıldığında Başka Bir Bilgisayar İçin Yükleme Medyası Oluştur seçeneğini seçip devam edin. Sonrasında Windows 10 dil, mimari sürüm seçme ekranından PC için uygun opsiyonları seçip devam edin.


Şimdi belleğinizi bilgisayar takın ve programdan USB Flash Sürücü seçeneğini seçin. Windows 10 aktarım işlemi başlayacaktır. Bu süre zarfında belleğinizi bilgisayarınızdan çıkartmamanız gerekmekte.


Bu işlemden sonra artık BIOS tarafıyla ilgileneceğiz. İlk olarak BİOS’umuzu ayarlamamız gerekiyor. Bilgisayarınızı yeniden başlatıp BIOS ekranına girin ve açılan BIOS alanında Boot Settings bölümüne girip 1st Boot Device kutucuğunu USB olarak ayarlayıp BIOS ayarlarını kaydedip tekrar cihazınızı yeniden başlatınız. Böylece tıpkı CD’den yaptığınız kurulumlar gibi artık bilgisayarınız yeniden başlatırken ‘Ön yükleme için bir tuşa basın’ yazısı gelecektir.


Bu aşamadan sonrası ise CD’den yaptığınız kurulumlarla tamamen aynı. Dilerseniz dosyanızı ve ayarlarınızı silerek en baştan kurulum yapmak için ön yükleme aracını kullanabilir dilerseniz de ön yükleme safhasını bir tuşa basmayarak atlayarak Windows açıldıktan sonra yükleme yapabilirsiniz.

Cevap bırakın