Wi-Fi 6 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni içeriğimizde Wi-Fi 6 teknolojisi ile ilgili olarak bilinmesi gereken püf noktalara değiniyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…


Wi-Fi 6 teknolojisi akıllı telefonlarda ve dizüstü bilgisayarlarda da yer almakta olup bir yönlendirici üzerinde sadece tek bir cihazın bağlı olduğu göz önüne alındığında Wi-Fi 6 yüzde 40 seviyesinde daha hızlı çalışmaktadır.


Artık hemen hemen her cihaz kablosuz ağ teknolojisi ile interünete bağlanmakta olup Wi-Fi 6 modemler ve cihazlar da önceki nesil Wi-Fi standartlarına ve geriye dönük olarak eski cihazlarla uyumluluk sağlayabilmesiyle dikkat çekmektedir.

Daha yeni ve daha hızlı kablosuz ağ kullanmak isteyenlerin tercihi olan Wi-Fi 6, önceki nesil Wi-Fi standartları ile uyumlu olması sayesinde öne çıkmaktadır. Wi-Fi 6 ile kutudan çıkan bir telefonu alıp Wi-Fi 4 gibi modemlere bağlamak mümkündür. Aynı şekilde Wi-Fi 6 modemi alıp eski standartları destekleyen telefon ve bilgisayarlarla sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Ancak tabii bu durumda Wi-Fi 6’nın gerçek gücünden yararlanamazsınız çünkü asıl Wi-Fi 6 deneyimini alabilmek için hem yönlendiricinin hem de cihazın Wi-Fi 6 uyumluluğunun bulunması gerekmektedir.


Eğer 2019 yılından daha önce piyasaya sürülen bir telefon veyahut bilgisayarınız bulunuyorsa cihazınızın Wi-Fi 6 ile uyumluluk göstermediğini belirtebiliriz. Eğer Kablosuz Ağ bilgileri kısmında Wi-Fi 6 veyahut 802.11a ibaresi bulunmuyorsa cihazınızın yeni nesil standart ile uyumlu olmadığı anlamına gelir.


Cevap bırakın