Windows 10 Görev Çubuğunu Düzenleme İşlemleri

Windows 10 işletim sistemini kullanırken görev çubuğu ile ilgili ayarların nasıl yapıldığını anlatacağız. Görev çubuğunu kilitleme,masaüstü modunda otomatik gizleme, küçük görev çubuğu düğmelerini kullanma, rozetleri görev çubuğunda gösterme,Peek özelliğini kullanmak için gerekli olan adımları anlatacağız.

Microsoft, görev çubuğu ile ilgili hemen hemen her ayarı tek bir menüye toplamış. Böylece pek çok ayarı tek menüden kolayca açıp kapatabiliyorsunuz. Söz konusu menüye erişebilmek için masaüstünde herhangi bir boşlukta sağ tıklayın ve Kişiselleştir seçeneğine girin.

Sol menüden Görev Çubuğu bağlantısına girin. Karşınıza açıp kapatabileceğiniz seçenekler çıkacaktır. Tıpkı şu şekilde:

Buradaki ayarları kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Mesela resimde Peek özelliği açık. Onu kapatabilirsiniz veya görev çubuğunu kilitle özelliğini açık hale getirebilirsiniz. Bu tamamen sizin nasıl kullanmak istediğinizle alakalı.Başlıkları okuyarak kendinize göre açıp kapatabilirsiniz.

Yine aynı ekranda aşağıya indiğinizde Görev Çubuğunun Ekrandaki Konumu şeklinde başlık göreceksiniz. Normalde alttadır ve seçenekte de Alt yazar. O seçeneğe tıklayarak istediğiniz konuma alabilirsiniz.  Eğer görev çubuğunu kilitlemediyseniz direkt olarak sürükleyerek de yapabilirsiniz.

Görev çubuğunda görünecek simgeleri seçme

Bunun için yine aynı Görev Çubuğu menüsünden Bildirim Alanı başlığına gelin ve altındaki Görev Çubuğunda Hangi Simgelerin Görüneceğini Seçin başlığına tıklayın. Açılan listedeki uygulamaların yanında açık ve kapalı simgeleri göreceksiniz. Onları kendinize göre açıp kapatabilirsiniz. Otomatik olarak kaydettiğinden kaydetmenize gerek yoktur.

Kişileri görev çubuğunda kapatmak için ise tekrar Görev Çubuğu ayarlarına dönün ve en alta gelip Kişileri Görev Çubuğunda Göster seçeneğini Kapalı olarak değiştirin.