WordPress Admin Panelinden Siteyi Yedekleme Yöntemi

WordPress scripte sahip internet sitenizde admin panelinden siteyi nasıl yedekleyebileceğinizi anlatıyoruz.

Bunun için ilk olarak sitemizin admin paneline giriş yapalım. Ardından sol menüden Araçlar yazısını bulup tıklayın. Araçlar alanından Dışa Aktar bölümüne girin. Tüm içerik işaretli olarak kalsın ve Aktarım Dosyasını İndir butonuna tıklayın. Ardından bilgisayarınıza .xml dosyasını kaydedebilmeniz için dosya yöneticisi açılacak. Bilgisayarınızın hangi klasörüne kaydetmek istiyorsanız orayı seçip Kaydet butonuna tıklayın.

Yalnız şunu hatırlatmakta yarar var; Bu yedekleme yöntemi sitenizde bulunan görselleri yedeklemiyor. Haliyle görselleri de bilgisayarınızda saklamanız gerekmektedir. Bunun için sitenize FTP programı aracılığı ile veyahut Cpanel Dosya Yöneticisi alanından bağlanın. Site dosyalarınızı açın ve WP-Content klasörünü olduğu gibi bilgisayarınıza kaydedin. Bu şekilde görsellerinizi de yedeklemiş olacaksınız.

Bu yedekleri geri yükleyeceğiniz platformda içe aktar özelliğini kullanacaksınız ve aynı zamanda WP-Content klasörünü yine yeni sunucunuzun dosyaları arasına göndereceksiniz. İçe aktar alanı yine Araçlar kısmında bulunuyor. İçe aktar bölümünden daha önce kaydetmiş olduğunuz dosyayı seçip yükleyin. Ardından da yeni sunucunuzun FTP adresine bağlanıp WP-Content klasörünü ilgili yere gönderin.

Konu ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yorum alanından sorabilirsiniz.

Cevap bırakın