WordPress Kalıcı Bağlantı Önerileri

Bu içeriğimizde WordPress kalıcı bağlantı ayarları ile ilgili önerilerde bulunacağız.

WordPress kalıcı bağlantıları, URL yapılarıdır. Site kurulduktan sonra kısa bir süre içerisinde karar verilmesi gerekir. Aksi taktirde ilerleyen dönemlerde URL yapısı değiştirildiğinde bu hem SEO için zararlıdır hem de hitlerinizi kaybetmenize neden olur. Değişiklik yapacaksanız bile mutlaka 301 yönlendirmesi yapmanız gerekir. O yüzden WordPress sites sahipleri site henüz yeniyken kalıcı bağlantı ayarlarını gerçekleştirmelidir.

Peki bunu nasıl yapacağız?

WordPress admin paneline girin. Sol menüde bulunan Ayarlar alanına gelin ve oradan Kalıcı Bağlantılar’a tıklayın.

Karşınıza düz, gün ve isim, ay ve isim, sayısal, yazı ismi, özel yapı bölümleri gelecek. Bu bölümlerden URL yapınızı nasıl şekillendirmek istiyorsanız onu işaretleyin.

Mesela yazı ismi seçerseniz konunuzun ismi deneme ise siteadresiniz.com/deneme şeklinde olur.

Eğer bu seçeneklerden birini kullanmak istemiyor, daha farklı bir yapı kullanmak istiyorsanız özel yapı alanında mesela sitenize aşağıdaki gibi bir bağlantı ekleyebilirsiniz.

/%category%/%postname%/.html

Yapıyı bu şekilde ayarladığınızda mesela sitenizin uzantısı bir konuya girildiğinde şöyle olur; siteadresiniz.com/kategoriniz/yazıisminiz.html

 

Peki SEO için hangisini kullanmalıyım?

Pek çok ünlü internet sitesi farklı url yapıları kullanıyor. Ama hemen hemen hepsinin URL yapısında mutlaka yazı ismi geçiyor. O halde kalıcı bağlantı belirlerken bağlantıda yazı ismi mutlaka bulunmalı. Kategorinin bulunup bulunmayacağı konusunda da şunu söyleyeyim; Bazı ünlü sitelerde kategori kullanılıyor bazılarında kullanılmıyor. Benim size önerim özellikle genel konularda bir siteniz varsa ve o siteyi mesela Spor – Ekonomi v.b. şekilde ayırmışsanız o halde kategori isimlerini de URL yapınızda geçirmeniz mantıklı olacaktır.

Öte yandan sık güncellenen örneğin haber sitelerinde URL yapınızı kategori ismi olmadan sadece yazı ismi veya önce tarih ardından yazı ismi şeklinde yapabilirsiniz.

Aslında bu konuya çok kafayı takmanıza da gerek yok. Yani SEO için uyumlu olsun diye URL yapınızı çok fazla kurgulamayın. Sadece içinde yazı ismi geçmesine özen göstermeniz ve haddinden fazla uzun olmamasına dikkat etmeniz yeterlidir. Çünkü pek çok ünlü internet sitesi farklı URL yapıları kullanmaktadır. Bu arama motorları için çok büyük farklılıklar arz etmemektedir.

Cevap bırakın