YouTube Ana Sayfasındaki Otomatik Video Oynatmayı Kapatma Yöntemi

Günümüzün en popüler video paylaşım adresi olan YouTube üzerinde videolar varsayılan ayardaysa otomatik olarak oynatılıyor. Ancak siz bundan rahatsız oluyorsanız otomatik video oynatmayı kapatabilirsiniz.

Otomatik videoyu kapatma işlemi özellikle çocuk kullanıcılar açısından çok önemli. Çünkü ebeveynler çocuklara sevdikleri bir YouTube çocuk kanalını açıp bıraktıklarında ve o an başlarında olmadıklarında, sıradaki videoyu da bilmiyor oluyorlar. Dolayısıyla otomatik video oynatma seçeneği devreye giriyor ve çocuk yanlış örnek teşkil eden bazı kanalların videolarına maruz kalabiliyor. Özellikle ergenlik dönemindeki çocukların izlediği küfürlü veyahut bunun gibi olumsuz örnek oluşturabilecek videolar daha ufak yaştaki çocuklara da ulaşabiliyor. Bunu kapatabilmek son derece basit. Herhangi bir videoya tıklayın ve ardından sağ kısımda çıkan sıradaki video başlığının altındaki Otomatik Oynat tikini kaldırın.

Ana sayfadaki videolar için otomatik oynatma nasıl kapatılır? 

YouTube ekibi sıklıkla platformlarını güncelliyor ve pek çok özellik ekliyor. Ana sayfadaki videoların otomatik olarak oynatılması da yine bunlardan biriydi. Artık YouTube uygulamasına girdiğiniz zaman ‘Ana sayfada otomatik oynat’ özelliği nedeniyle aniden videolar açılıyor ve otomatik olarak oynatılıyor. Bu özellikle de kotalı bir bağlantı kullanıyorsanız sorun olabiliyor. Ancak neyseki yalnızca Wi-Fi ile bağlı iken oynatılacak halde açılmakta. Yine de biz bunu istersek tamamen kapatabiliriz çünkü ekranın ilk videosu genellikle reklam içerikleriyle dolu oluyor.

İlk olarak uygulamanın sağ üst kısmında yer alan profil resminize tıklayın ve Ayarlar panelini açın. Ayarlar panelinin altında Otomatik Oynatma başlığının içerisinde Ana Sayfa’da otomatik oynat şeklinde bir seçenek göreceksiniz. İşte bu seçenekle otomatik oynatmayı tamamiyle kapatabilmeniz mümkün.

Açık hale getirirseniz mobil veride de aktif oluyor

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi özellik normalde kısmen açık yani yalnızca Wi-Fi ile girdiğinizde çalışıyor. Ancak mobil veri kullanırken de çalışmasını istiyorsanız Ana Sayfa’da otomatik oynat seçeneğini AÇIK hale getiriniz.